Dodávky koncových zařízení klesnou v roce 2019 o 3 %

Celosvětové dodávky zařízení podle typu 2018–2021

Prodeje 5G telefonů by měly v příštím roce představovat 6 % prodeje mobilů, v roce 2023 už půjde o 51 %.

Celosvětové dodávky koncových zařízení – PC, tabletů a mobilních telefonů – dosáhnou v letošním roce podle odhadu analytiků společnosti Gartner 2,2 miliardy kusů, což bude představovat pokles 3,3 % oproti roku 2018.

Doposud nejhorší rok v historii patrně čeká mobilní telefony, jejichž prodeje by měly poklesnout o 3,8 %. „Očekávaný objem dodávek mobilních telefonů ve výši 1,7 miliardy kusů je asi 10 % pod úrovní roku 2015, kdy bylo dodáno 1,9 miliardy přístrojů,“ říká ředitel výzkumu Gartner Ranjit Atwal. „Jestliže mobilní telefony nenabízejí podstatné nové funkce, efektivitu či zážitky, uživatelé si nový jednoduše nekoupí a budou svůj stávající přístroj používat déle.“

Trend prodlužování životnosti mobilních telefonů započal již v minulém roce a bude pokračovat po celý rok 2019. Gartner odhaduje, že životní cyklus hi-end přístrojů vzroste do roku 2023 ze současných 2,6 na 2,9 roku. Prodeje chytrých telefonů v letošním roce poklesnou o 2,5 %, což by byl doposud největší propad.

V ČR by měly prodeje koncových zařízení v letošním roce taktéž poklesnout o přibližně 6 % (na 6,5 milionu kusů). K poklesu přispějí všechny kategorie koncových zařízení (mobily, tablety, PC) s výjimkou prémiových ultra přenosných notebooků. Počet všech typů používaných koncových zařízení (tzv. install base) v ČR v letošním roce poprvé překročí hranici 20 milionů.

5G telefony budou v roce 2023 představovat 51% trhu

V první polovině letošního roku byly spuštěny 5G služby v USA, Jižní Koreji, Švýcarsku, Finsku a Británii, operátorům bude i na těchto trzích nějakou dobu trvat, než rozšíří 5G pokrytí mimo největší města. Analytici Gartneru odhadují, že v příštím roce nabídne komerční 5G služby 7 % globálních operátorů, znamená to, že se posuneme od pilotních projektů a rané fáze výstavby, jež začaly v roce 2018.

V první polovině roku uvedlo několik výrobců na trh první 5G smartphony, jednou z cest, jak podpořit prodeje v příštím roce, bude uvedení cenově dostupnějších 5G modelů. „V roce 2020 budou telefony s podporou 5G přestavovat asi 6 % celého trhu. S tím, jak se bude 5G pokrytí rozšiřovat a bude si jej moci užívat více zákazníků, poklesnou i ceny. Největší skok nastane podle všeho v roce 2023, kdy budou 5G telefony představovat většinu (51%) prodejů,“ říká Ranjit Atwal.

Analytici zároveň zdůrazňují, že nové špičkové modely chytrých telefonů by se měly odlišit pomocí integrací aplikací a funkcí s dalšími zařízeními, spíše než jen podporou 5G sítí.

Situace na trhu PC ve druhé polovině roku 2019

Přestože globální dodávky PC ve druhém čtvrtletí 2019 meziročně vzrostly o 1,5 %, celková úroveň poptávky v roce 2019 je nejistá – analytici očekávají za celý rok 2019 pokles o 1 % oproti roku předchozímu. Trh PC v letošním roce s největší pravděpodobností ovlivní i pokračující spory mezi USA a Čínou a možné zavedení dalších tarifů.

Ve druhém čtvrtletí stimuloval poptávku zejména výrazný trend migrace na Windows 10 – analytici odhadují, že na začátku roku 2021 poběží nejnovější generace Windows na třech čtvrtinách podnikových PC. „Blížící se konec podpory Windows 7 je jedním ze silných argumentů pro přechod na nejnovější generaci OS,“ uzavírá Ranjit Atwal.

Související články

Leave a Comment