Zastaralý software se nachází v 80 % firem

hacking

Smutnou pravdu odhalila analýza firemních sítí prostřednictvím penetračních testů společnosti Kaspersky Lab. Podle výsledků, jsou nejzranitelnějším místem v bezpečnosti firemních informačních systémů webové aplikace.

Výsledky testů za rok 2017 ukazují, že celková úroveň ochrany proti externím útokům je malá až extrémně nízká u 43 % analyzovaných společností. K 73 % úspěšných externích útoků na firemní sítě došlo prostřednictvím zranitelných webových aplikací. Hackeři také často využívali pro nabourání sítě útoky na veřejně dostupná administrátorská rozhraní se slabými nebo přednastavenými přihlašovacími údaji. Ve 29 % penetračních testů se dokonce odborníkům z Kaspersky Lab podařilo získat nejvyšší oprávnění v rámci celé IT infrastruktury včetně administrátorského přístupu k nejdůležitějším podnikovým systémům, serverům a síťovým komponentám i zaměstnaneckým počítačům. Jakožto „útočníci“ přitom dané firmy vůbec neznali.

Na ještě horší úrovni je zabezpečení interní firemní sítě. Ochrana proti útokům zevnitř organizace byla u 93 % analyzovaných společností identifikována jako velmi špatná. U 86 % firem totiž odborníci získali nejvyšší oprávnění v rámci interní sítě, přičemž u 42 % z nich k jejich získání stačily pouhé dva kroky. V průměru odborníci identifikovali dvě až tři možné podoby útoků, díky nimž by útočníci získali tato nejvyšší oprávnění.

Zranitelnost MS17-010, kterou útočníci velmi často zneužívají jak v cílených útocích, tak i při ransomwarových kampaních jako byla WannaCry nebo NotPetya/ExPetr, byla detekována u 75 % analyzovaných firem i poté, co už byla veřejně známá. Některé z těchto organizací neaktualizovaly své systémy Windows ani po 7 až 8 měsících, co byly vydány bezpečnostní záplaty. Celkově analýza odhalila zastaralý software v interní síti u 80 % společností. Kvůli nedodržování základních bezpečnostních pravidel se tak mohou firmy stát snadným cílem hackerů.

Z výsledků bezpečnostního hodnocení také vyplývá, že vládní webové aplikace patří k těm nejméně zabezpečeným. Odborníci našli bezpečnostní zranitelnosti u každé takové aplikace, kterou podrobili zkoumání. Naopak aplikace z oblasti e-komerce jsou mnohem lépe zabezpečeny před útoky externích zločinců. Vážné zranitelnosti měla pouze čtvrtina z nich.

Související články

Leave a Comment