Kapesní projektor, který však zážitek z IMAXu nenahradí

Sony

Umožnit více lidem najednou shlédnout fotografie, prezentaci či video. Žádný problém. Možností je dnes více jak dost. My jsme se podívali na to, jak to zvládne mobilní projektor v kapesní velikosti.

Mobilní projektory nejsou žádnou novinkou. Jako první z výrobců s nimi přišla společnost 3M. Psal se rok 2008 a svět zažil něco do té doby nevídaného – možnost sbalit projektor do kapsy. Díky tomuto zařízení malých rozměrů se najednou objevila možnost prohlížet multimediální obsah prakticky kdekoliv. Uběhlo dlouhých deset let a tyto projektory dnes vyrábí více společností. Mezi nimi nemůže chybět ani Sony. Nedávno na trh uvedla novinku v tomto segmentu.

Jsem všestranný a mám slušné parametry

Mobilní projektor MP-CD1 japonské společnosti padne skvěle do ruky. Obraz v poměru 16:9 zvládne promítat do velikosti až 120 palců (cca 305 cm), stačí dodržet vzdálenost 3,5 m od plátna. Tento všestranný přístroj vážící pouhých 280 gramů, okamžitě přemění stěnu v zasedací místnosti, hotelu či na dovolené na velkou obrazovku. Hodí se pro obchodní prezentace, hraní her, venkovní akce nebo třeba filmové večery s rodinou. Pracuje tiše (a to i přesto, že je vybaven ventilátorem pro chlazení) a je tak skvělým doplňkem mobilního telefonu, notebooku či tabletu doma i na cestách.

Tělo projektoru je vyrobeno z prémiové hliníkové slitiny o rozměrech 16 x 83 x 150 mm. Jeho kompaktní design lze srovnávat se smartphonem a ani kapsu u kalhot nezatíží více. Může nabídnout rozlišení 854 x 480 pixelů a pro projekci je použita technologie DLP. Svítivost je 105 lumenů, kontrast 400 a k dispozici je inteligentní technologie, která pracuje s pokročilými algoritmy zpracování obrazu pro zvýšení jasu, aniž by došlo ke zvýšení spotřeby baterie.

Mám dostatek šťávy a jsem připraven na různé výzvy

Energii MP-CD1 dodává zabudovaná 5 000mAh baterie. Ta projektor dokáže pohánět až dvě hodiny. Doba používání může být jednoduše prodloužena nabíjením prostřednictvím standardního USB portu typu C, a to i v době, kdy je zařízení používáno, čímž se eliminuje potřeba síťového adaptéru (tak není nutné k němu na cesty ani nic balit). Výhodou je, že MP-CD1 lze dobíjet také z přenosné power banky.

K práci je připraven do 5 sekund od zapnutí a prostřednictvím HDMI portu lze obsah přehrávat z různých zdrojů včetně počítače nebo herních konzolí. K projektoru se nabízí dokoupitelný HDMI adaptér, který ho umožní bezdrátově propojit s různými zařízeními včetně chytrých telefonů a tabletů s možností streamovat obsah do projektoru. Potřebnou šťávu bezdrátovému HDMI adaptéru dodá vestavěný USB port. Jako poslední port, který na MP-CD1 lze nalézt, je 3,5” jack pro audio výstup. K dispozici je i zabudovaný mono reproduktor, ale zvuk není moc uspokojivý. Proto pro reprodukci audia je mnohdy vhodné zvolit samotný multimediální zdroj, sluchátka, nebo externí reproduktory. Nastavit ztlumení/zesílení je možné stisknutím power tlačítka (to mimochodem slouží také k nastavení dynamického a klasického obrazu). Míru hlasitosti je nutné potom upravit na zdrojovém zařízení či tom výstupním.

Dost bylo teorie, jdu makat

Po spuštění projekce oceníte softwarově zpracované korekce lichoběžníkového zkreslení projektoru zajišťuje full-screen zobrazení bez zkreslení, i při promítání z kouta, zatímco režim dynamického obrazu zlepšuje optimální jas a sytost snímků i videí. V praxi toto pracuje automaticky bez zásahu uživatele, takže ani pokud projektor není umístěn kolmo, nic nebrání ve sledování nezkreslených záběrů.

MP-CD1 lze umístit jak pouhým položením na stůl či jinou rovnou plochu, tak opatřit stativem. V těle se nachází standardní šroub na spodní straně zařízení, což usnadňuje projekci kdekoliv – dokonce také na stropě.

Při sledování za tmy, nebo potemněné místnosti, poskytuje miniprojektor slušný obraz. Sice mu trochu chybí kontrast, ale obraz nevykazuje žádné problémy s rozmazáváním nebo šumem. Za denního světla je zážitek poněkud horší.

Závěrem, anebo zhodnocení Sony MP-CD1

I přestože stativ v balení nenajdeme, co už ano, to je pouzdro. Je elegantní, koženkové a černé barvy. Do něj je možné miniprojektor vždy uložit, a tak chránit na cestách. Cena MP-CD1 není zrovna nízká – stojí 10 000 Kč – a tak bychom očekávali nějaké další funkce, jako například možnost připojit reproduktory bezdrátově. Jedinečný design projektoru v kapesní velikosti to však nahrazuje. Navíc za něj získal ocenění iF 2018 Design Award, a i díky němu minimalizuje zahřívání i při zachování vysokého jasu. Zážitek z IMAXu nenahradí, ale pro nenáročné promítání postačuje více než dobře.

Související články

Leave a Comment