Z nového Caterpillaru bude řemeslník nadšen. Nikoliv však cenou!

CatS61-Workbench

Velká odolnost s armádní certifikací. Zabudovaná termokamera. Snímač kvality vzduchu či měřič vzdálenosti. To jsou hlavní lákadla nového mobilního telefonu určeného pro práci v terénu, na stavbách a extrémních podmínkách. Kromě ceny si na něm cílová skupina uživatelů zamiluje snad vše.

Společnost Caterpillar možná znáte jako výrobce stavebních strojů, náčiní, bagrů a oděvů do stavebnictví. Řadu let však dělá také mobilní telefony. Setkávat se s nimi můžete pod zkratkou Cat. Jejich společným znakem je špičkový výkon, zajímavá výbava a velká odolnost. Vlajkovou lodí byl donedávna model S60. Ten nabídl jedno světové prvenství – integrovanou termokameru. Nyní na trh však byla uvedena jeho vylepšená verze Cat S61. Ta nabízí rozšířené možnosti termovize Flir, zabudovaný laserový měřič vzdálenosti a snímač kvality vzduchu v interiéru.

Vyladěná specifikace

Jakmile dostanete Cat S61 do ruky, doslova si ho zamilujete. Nejde o žádného krasavce, ale o to tu nejde. Je na něm vidět, že se myslelo především na jeho odolnost. Ochrana je tak patrná na každé jeho části. Telefon je velký, těžký a plasty jsou kvalitní a imitují karbon. Vyhovuje vojenské specifikaci MIL 810G (mimo jiné zaručující práci v rozmezí od teplot -30° do +65° C) a je vyroben tak, aby odolal opakovaným pádům na beton z výšky 1,8 m. S rozměry 150 x 76 x 13 mm a váhou 250 gramů to opravdu není žádný drobek, který byste někde jen tak mohli vytratit či při opouštění místa na něj zapomenout. S61 je vybaven 5,2” FHD displejem s ochranným sklem Gorilla 5, optimalizovaným pro venkovní použití. Pyšní se odolností IP68 a je vodotěsný až do hloubky 3 metrů po dobu 1 hodiny. Všechny tyto funkce jsou důležité pro ty, kteří často používají své telefony v náročných podmínkách a je jedno zda v lese, v autoopravně, na staveništi, při záchranných pracích či jinde.

Mobil pohání osmijádrový procesor Qualcomm SD630 taktovaný na frekvenci 2,2 GHz. Sekunduje mu 4 GB operační paměti RAM a pro ukládání je k dispozici místo s kapacitou 64 GB. Jako operační systém byl zvolen Android 8. Žádnou jeho softwarovou nadstavbu nečekejte. Objevily se pouze aplikace pro ovládání termokamery, měření vzduchu, vzdálenosti a barometru. K dispozici je tak standardní výbava, včetně obvyklé konektivity (nechybí NFC a dual SIM) a k dispozici je také FM rádio. Telefon je vybaven i SOS tlačítkem, které v případě zmáčknutí vytočí nastavené telefonní číslo, a tak umožní rychlé spojení se světem v případě nenadále situace. Kapacita baterie je 4 500 mAh a na jedno nabití by měla vystačit až na dva dny běžné práce.

Široké použitá termokamery

Termokamera Flir s vylepšeným softwarem oproti staršímu modelu nabízí větší kontrast snímků a rozšíření se dočkalo rozsah – měřit je umí až do 400 stupňů Celsia. Chválíme vylepšené zobrazení z VGA na HD detaily. Tyto nové funkce a vylepšení dále rozšíří použití přístroje v takových případech, kdy je nutná přenositelnost, konektivita a očekávaná větší kvalita obrazu. Diagnostika vozidel, sledování asfaltu a monitorování zařízení s vyššími teplotami či detekci tepelných ztrát kolem oken a dveří, vyhledání vlhkosti a chybějící izolace, identifikaci přehřátí elektrických spotřebičů a přetížených obvodů či vidění v naprosté tmě, skrz hustou mlhu nebo kouř. Zde všude telefon může nabídnout své termoslužby. Užitečná je i funkce pro živé streamování termosnímků.

Nehrozí nebezpečí z otravy vzduchem

Cat S61 se může pochlubit také zabudovaným snímačem kvality vzduchu v interiéru od společnosti Sensirion. Ten upozorní na vysokou úroveň znečišťujících látek (těkavých organických látek – VOC) v ovzduší jejich pracovního prostředí. Mezi běžné zdroje VOC patří laky, rozpouštědla, koberce, nábytek a čisticí prostředky, které jsou běžné v pracovních prostředích. Cat S61 sleduje kvalitu ovzduší ve vnitřních prostorách a informuje uživatele, když zjistí nezdravé koncentrace, což jim umožní včas podniknout příslušné kroky, jako například otevřít okno pro lepší větrání nebo udělat si přestávku. Snímač také umožňuje měření vlhkosti a aktuální teploty.

Měření vzdáleností dotykem

Laserový měřič vzdálenosti, který dokáže změřit distanci mezi dvěma body až do 10 metrů je dalším užitečným pomocníkem. Kromě toho, že změří vzdálenost mezi telefonem a určeným bodem, dokáže také vypočítat plochu a je možné v něm přepínat mezi metrickými a imperiálními jednotkami. Všechna data jsou ukládána do pořízené fotografie, takže lze provést alternativní odhady měření nebo provádět úpravy bez nutnosti vrátit se na místo.

Kombinaci těchto tří funkcí využijí jistě elektrikáři, kteří mohou použít termokameru pro analýzu pojistkové skříňky nebo kabeláže a laserový měřič vzdálenosti k odhadu, jak dlouhý kabel budou pro danou práci potřebovat. Také mohou živě streamovat výsledky kolegům, kdyby snad potřebovali pomoc.

Závěrem a zhodnocení Cat S61

Mobilní telefon Cat S61 je dosud nejpropracovanější telefon a nástroj v jednom, který pomůže při práci řemeslníkům, stavařům, energetikům a dalším podobným profesím. Neexistuje žádný jiný chytrý telefon, který by dokázal vše, co tento model. Rozhodně mu nevadí časté pády na zem, a to i z vyšší výšky, protože vyniká výjimečně robustním provedením. V těle jsou ukryté senzory, které ocení nejen řemeslník, ale budou se hodit i v dalších profesích. Otázkou je, kdo si ho však bude moci dovolit pořídit. S cenovkou 23 000 Kč, bude totiž notně nedostižný nejen pro řemeslníky, záchranné složky, ale mnohdy i pro větší stavební firmy.

Související články

Leave a Comment