Prodlužka plná energie

Fortron NanoFit

Při práci u PC snad nenaštve něco více, jako když dojde k výpadku elektrického proudu. Notebooky jsou na tuto událost připravené, ale co stolní počítače, nebo jiná zařízení? Předejít tomu lze záložním zdrojem, který v případě potřeby dokáže po určitou dobu ještě energii dodávat. Pojďme se na jednoho vhodného zástupce pro použití v malých kancelářích a domácnostech podívat blíže.

Záložních zařízení (UPS) je na trhu k výběru dostatek, a to s různými technologiemi. Nedávno se objevila novinka od známého dodavatele počítačových zdrojů a dalších komponent společnosti Fortron. Jejich off-line UPS NanoFit 800 je kompaktní zařízení poskytující nejen energii při výpadku napájení, ale také ochrání zařízení proti přepětí a špičkám. V případě výpadku elektřiny poskytuje stabilní napájení, které umožňuje ještě nějakou dobu provozovat zařízení či bezpečně uložit rozdělané projekty a následně vypnout připojené PC.

UPS typu off-line se využívá pro nejmenší výkony. Napájecí napětí prochází ze vstupu přímo na výstup, při přerušení napájení (či při nějakém problému, jako je velké podpětí nebo přepětí) se přepne na výstup napětí z měniče, napájeného akumulátorem.

Má vše podstatné a něco navíc

UPS svým vzhledem připomíná poněkud větší prodlužku – je širší a především vyšší. Provedena je z černého plastu s rozměry 305 x 158,5 x 95 mm a váha činí 2,9 kilogramů. Díky této velikosti nezabírá takřka žádný pracovní prostor, je možné tedy mít UPS i tam, kde by to v případě standardních rozměrů tohoto zařízení mohl být problém. A protože není těžká, dá se i snadno přenášet.

V těle poskytuje 6 standardních elektrických zásuvek, nechybí ochrana telefonní linky, datového kabelu (2x RJ45 pro vstup a výstup), a přítomny jsou i dva napájecí USB porty 5V/1A. Uvnitř se skrývá 12voltová výměnná baterie s kapacitou 5 Ah. Její výkon činí 480 wattů. Její životnost je odhadována na zhruba tři roky.

K ovládání potom slouží dobře čitelný dotykový podsvícený displej na horní straně. Ten zobrazuje technické informace, jako napětí, kapacitu, apod. Fortron NanoFit 800 lze umístit na podlahu (ideálně pod stůl), nebo také upevnit na stěnu.

Dostatek energie nejen pro vypnutí PC

Instalace a zprovoznění Fortron NanoFit 800 je jednoduché. UPS stačí vybalit, připojit k síti a zasunout do ní spotřebiče. Má funkci studeného startu a mikroprocesorové řízení zaručuje její spolehlivost. Indikátory je potom signalizován stav: zelená je běžný režim, žlutá je provoz na baterie a červená značí chybu. Je-li aktivován bateriový chod (dojde k přerušení přívodu elektřiny), je slyšet jasný zvukový signál a to každých 10 sekund. Je-li už v baterii málo energie, potom se signál ozývá každou sekundu. O případném přetížení dá vědět zvukovým signálem v 0,5sekundovém intervalu.

Při zatížení 100 W, čímž simulujeme stolní počítač včetně monitoru, zvládne Fortron NanoFit 800 pracovat 35 minut. V případě 300wattové zátěže potom 10 minut. To není zrovna málo a pro uložení rozdělené práce plně dostačující. V případě, že je akumulátor plně vybit, k jeho opětovnému automatickému nabití dojde skoro za osm hodin. Při nenáročném provozu, tedy pokud dojde k výpadku energie, a není baterie vybitá do nuly je tu jistá šance ještě ustát také druhý výpadek. Pokud by již však byla na nule, nebo snad došlo k více výpadkům během několika minut, potom se nestihne dostatečně nabít.

Závěrem, anebo zhodnocení Fortron NanoFit 800

Chcete-li kompaktní UPS, která se vejde prakticky kamkoliv, a přitom nebude zabírat místo, potom sáhněte po Fortron NanoFit 800. Tento záložní zdroj nabízí základní ochranu proti přetížení, přebíjení, vybití, zkratu a teplotní ochranu, a navíc v případě běžného PC můžete nerušeně dále pracovat i přes 30 minut. Jistou slabinou je dlouhá doba nabíjení, ale na druhou stranu její pořizovací cena (1 700 Kč) je více než atraktivní.

Související články

Leave a Comment