Přenosné úložiště s přidanou ochranou

DATASHUR PRO

Na trhu je dostupná spousta různých řešení pro ukládání dat. Některá z nich nabízí i jejich šifrování. Těch, co toho dosahují hardwarovou cestou, a tak eliminují hrozbu tradičních keyloggerů, už však tolik není. Výjimkou je zařízení iStorage Datashur Pro. Jde o mimořádně bezpečný a snadno použitelný hardwarově šifrovaný USB 3.0 flash disk, který data zpřístupní až po zadání PINu na integrované klávesnici.

iStorage LogoNařízení o GDPR platí už několik měsíců. Je-li zapotřebí podle něj uchovat osobní či jinak citlivá data opravdu v bezpečí, potom se dozajista hodí úložiště se šifrováním. Nejen pro tyto účely je tu USB flash disk iStorage Datashur Pro. K dispozici je v kapacitách 4 GB, 8 GB, 16 GB, 32 GB a 64 GB a tak na něj lze uložit i větší množství dat, která mohou být stále po ruce.

Jednotka se může pochlubit IP57, což znamená, že je chráněna proti prachu a je odolná proti ponoření až do metr hluboké vody, čehož je dosaženo tím, že elektronika je uložena v robustním hliníkovém těle. Jde o pouzdro, do kterého se jednotka v době kdy není používána jednoduše zasune. Její velikost potom činí 80 x 20 x 10,5 mm a váží jen 25 gramů. Nechybí kroužek, kterými lze flash disk přidat například ke klíčům, nebo na šňůrku.

Na přední straně se nachází deset numerických kláves a tři diody sloužící k indikaci stavu zařízení. Klávesnice je poháněna energií ze zabudované dobíjející baterie. Ta umožňuje uživateli před připojením jednotky k USB portu zadat kód PIN (o délce 7 až 15 číslic). Na jeho zadání je určen časový limit 10 sekund. Jakmile je jednotka odemknuta, potom ji je nutné použít do 30 sekund. V opačném případě dojde k jejímu opětovnému uzamčení. Ve výchozím stavu není nastaveno, ale dodatečně lze aktivovat automatické uzamykání také v případě, že je iStorage Datashur Pro odemčen a připojen k zařízení (interval je od 1 do 99 minut). Chválíme praktickou možnost odemknout jednotku před umístěním do USB a také přítomné tlačítko s klíčem, které třísekundovým podržením jednotku uzamkne. Jak můžete očekávat, baterie se automaticky nabíjí připojením flash disku do USB portu. Její první nabití, respektive nabíti do plna, zabere maximálně 60 minut. Životnost baterie je dána počtem nabíjecích cyklů (úplné vybití a nabití). Obecně platí, že po 300 cyklech je kapacita baterie snížena na 80 % a po 500 cyklech až na 60 %.

Data přenášená z a do USB jednotky jsou šifrována v reálném čase díky vestavěnému 256bitovému algoritmu XTS-AES (používaný v armádě). Z reálných testů je patrné, že tento prvek nikterak nezpůsobuje zpomalení při přenosu dat a řídí se normami FIPS 140-2 Level3, CESG CPA / NLNCSA a FIPS PUB 197.

Jak se iStorage Datashur Pro chová v praxi

Prvotní nastavení zařízení trvá pouhou chvilku. V balení je k dispozici šikovná příručka pro rychlé spuštění, která se vším pomůže. Pro svůj správný chod iStorage Datashur Pro nepotřebuje žádné další ovladače a samotná jednotka je kompatibilní s téměř každým operačním systémem pod sluncem – Windows, Linux, Chrome či exotické operační systémy běžící na tenkých klientech a vestavěných systémech (např. Citrix). Zahrnuta je i podpora smartphonů, tabletů, tiskáren, skenerů, CCTV kamer, vlastně se dá říci, že pracuje s jakýmkoliv zařízení, které je vybaveno USB nebo USB OTG portem.

Jen mějte na paměti, že i přestože jde o bezpečné zařízení, měli byste stále vytvářet zálohy dat – nikdy nevíte, zda vám nebude ukradeno, neztratíte ho, nebo nedojde k hardwarové chybě a vy se k datům tak nedostanete. A pokud navíc zapomenete svůj PIN kód, automatický ochranný mechanismus po 10 neúspěšných pokusech odstraní šifrovací klíč, a tak znemožní se k datům dostat. Resetováním zařízení dojde k vymazání šifrovacího klíče, čímž se stanou data nečitelnými – tak je jednotka chráněna proti hrubé síle. A díky hardwarovému šifrování odolná softwarovým útokům – vč. keyloggerů. Jednotka se dodává s přednastaveným PINem 1-1-2-2-3-3-4-4.

V testech iStorage Datashur Pro dosáhl rychlosti čtení 40,7 MB/s a v případě zápisu dokonce 43 MB/s. Tento výsledek je zhruba v souladu s tím, co uvádí iStorage. Hodnoty benchmarku ATTO ukázaly pozoruhodně podobné hodnoty, kdy jednotka zaznamenala rychlosti čtení 43 MB/s a rychlost zápisu 41 MB/s. Je zřejmé, že tato jednotka není určena k dosažení superrychlých přenosových rychlostí nebo k pravidelnému spouštění souborů s více gigabajty, ale spíše k jejich bezpečnému uložení.

Závěrem, aneb zhodnocení iStorage Datashur Pro

USB flash disk iStorage Datashur Pro je jedinečná jednotka uchovávající data v absolutním bezpečí se snadno pochopitelným šifrovacím mechanismem. Dokud nezapomenete na PIN kód, dostanete se k datům kdykoliv. Jen se však vždy ujistěte, že integrovanou baterii nabíjíte pravidelně (obsahuje 3,7 V lithium-polymerovou baterii), abyste se vyhnuli tomu, že PIN nepůjde zadat. Pokud dojde k úplnému vybití baterie neznamená to, že by došlo ke ztrátě dat, ale pouze nelze zadat PIN kód pro rozšifrování (odemčení). V takovém případě stačí připojit iStorage k PC (USB) a nechat baterii dobíjet cca 15 minut. Poté je opět možné zařízení normálně používat. Naše snad jediná výtka, kromě ceny (dle kapacity od 1 850 do 5 300 Kč) se týká designu. Ač je poveden, tak délka zařízení činí 78 mm, což znamená, že může překážet (snadno o USB flash disk lze nechtěně zavadit a tím poškodit).

iStorage Datashur Pro pc

Související články

Leave a Comment