Herní monitor se skutečným HDR a neuvěřitelnými 4K detaily

ROG Swift PG27UQ

Herní nadšenci mají důvod k radosti. Trh přivítal dlouho očekávaný 27“ monitor přinášející skvělý zážitek z hraní her. Jde o vůbec první herní monitor na světě s certifikátem DisplayHDR 1000 přinášející vynikající obraz v HDR. Papírové specifikace jsou skvělé. Jak si stojí v praxi?

Společnost Asus s monitorem ROG Swift PG27UQ chce dokázat, že hraní her lze posunout na ještě vyšší úroveň. Tento její nový vlajkový herní monitor s poměrem stran 16:9 se může pochlubit bohatou sadou funkcí. Jako zobrazovač je zvolen 27palcový IPS LCD panel s rozlišením 4K UHD (3 840 x 2 160 pixelů) s obnovovací frekvencí až 144Hz. To je něco, co před tím nedokázal žádný monitor. Monitor využívá G-Sync HDR přinášející jas až 1 000 cd/m2, což je několikanásobně vyšší jas než u standardního zobrazení. A díky panelu LCD se skutečným stmíváním s plným polem (FALD) v separátních 384 zónách, se může pochlubit realistickou schopností HDR, což umožňuje ovládat jas podsvícení pro různé oblasti obrazovky. Výsledkem je neuvěřitelně vysoký kontrast, o čemž je HDR. HDR s sebou také přináší rozšířenou paletu barev pro ještě živější a realistické barvy.

PG27UQ je první a zatím jediný herní monitor s certifikátem DisplayHDR 1000. Tento certifikát je zárukou HDR kvality, včetně jasu, barevného gamutu nebo hloubky bitů. Tyto hodnoty jsou důležité nejen pro hráče, ale také pro profesionály, nadšence a všechny počítačové kreativce. Monitor je z výroby kalibrován s ohledem na vynikající přesnost barev s hodnotou barevného rozdílu ΔE (Delta-E) menší než 3,0. Díky IPS panelu s technologií Quantum Dot poskytuje monitor PG27UQ jasnější obraz a podporuje barevný gamut Adobe RGB profesionální úrovně 97% DCI-P3 / 99% Adobe RGB. DCI-P3 má o 25 % širší barevný rozsah než sRGB, což zaručuje realističtější barvy a široké pozorovací úhly.

Červené projekční podsvícení

Asus rád u svých vlajkových lodí používá velké množství nápadných doplňků. A tento monitor není výjimkou – nachází se v něm například hned čtyři různé světelné sekce. Na podstavci je to ambientní červené osvětlení směřující dolů, takže promítá obraz na stůl. Pak na horní části podstavce se nachází červené logo ROG a vedle hned další, které slouží k projekci. Úhel projekce lze nastavit pomocí kolečka na zadní straně stojanu tak, aby svítil na zeď za stropem nebo nad strop. Posledním prvkem je další ROG logo na zadní straně displeje, které je podsvíceno RGB a může být nastaveno tak, aby svítilo ve všech různých barvách a vzorech. Světla s projekcí mohou působit rušivě, ale to na zadní straně asi nejméně a je nenápadné. Osvětlení lze synchronizovat s nejrůznějšími RGB kompatibilními komponenty a periferiemi s podporou Aura Sync.

Navržen pro herní maratony

ROG Swift PG27UQ je vhodný pro herní maratóny, neboť využívá snímač okolního světla a automaticky upravuje úroveň jasu. Snímač snižuje jas při horším osvětlení a zvyšuje jej v dobře osvětlených prostorech. Monitor obsahuje filtr Asus Ultra-low Blue Light, certifikovaný organizací TÜV Rheinland, a technologii Flicker-Free, jejichž prostřednictvím chrání uživatele před škodlivým modrým světlem a blikáním obrazovky. Pokud jde o zbytek displeje, nejzřejmější je, že tento monitor nepoužívá nízkoprofilový rám. Místo toho byl použit klasický rám asi palec široký. Na druhou stranu dává displeji výrazný vzhled ve srovnání s mnoha moderními monitory. Větší rámeček byl zvolen z důvodu sofistikovaného systému podsvícení. Tělo rámu je zhotoveno z matně černého plastu (displej je také v matném provedení) a jeho design navazuje na stojan.

Stojan, výbava a ovládání

Stojan nabízí veškerou nastavitelnost, kterou lze očekávat od prvotřídního monitoru. Vysunout se dá do výšky 120 mm, displej otočit o 35 stupňů vlevo a vpravo. Dopředu může být nakloněn o 5 stupňů, dozadu o 20 stupňů a otočit ho je možné o 90 stupňů a učinit z něj monitor na výšku, což je užitečné v pracovním prostředí designu. Stojan také usnadňuje připojení kabelů, avšak nemusí být použit a monitor lze připevnit na zeď. Když už zmiňujeme kabely, podívejme se na dostupné porty. Displej využívá technologii G-Sync společnosti Nvidia ve formě pouze dvou video vstupů: jeden DisplayPort 1.4 a jeden HDMI 2.0. To sice omezuje jeho možnosti, pokud chcete použít jeden monitor pro připojení více počítačů a konzolí, ale je to typické pro všechny high-end herní monitory se systémem G-Sync. Nechybí USB rozbočovač se třemi porty USB 3.0 (jeden pro upstream a dva pro downstream) a také sluchátkový konektor (3,5 mm).

V čem Asus hodně vyniká u svých špičkových monitorů, je menu a ovládání těchto nabídek. Díky použití mini-joysticku (umístěn na zadní straně) s funkcí press-in umožňuje rychlé a snadnou navigaci v menu. Navíc jsou k dispozici čtyři tlačítka pro rychlý přístup k dalším nastavením.

Závěrem, aneb zhodnocení Asus ROG Swift PG27UQ

Máte-li dostatek peněz a chcete získat to nejlepší ve třídě 27“ palcových monitorů, již po ničem jiném nepátrejte. Asus ROG Swift PG27UQ poskytuje množství detailů, skvělé barvy a nabité technologie. Vychytávka v podobě funkce ROG Light Signal umožňuje demonstrovat svou příslušnost k herní komunitě. Skvěle zpracované ovládací menu monitoru s obrovským množství nastavení, a dokonce funkcí pro posunutí obnovovacího kmitočtu displeje nad standardní maximum 144 Hz je již pouhou třešničkou na dortu. Nebude tedy překvapením, že Asus ROG Swift PG27UQ se pyšní cenovkou 64 990 Kč. Jediné, co bychom mu vytkli, je absence USB portů a zvukového portu na boku konstrukce či v podstavci, aby byly lépe dostupné. Typická spotřeba se pohybuje na úrovni 180 wattů a váha monitoru je 9,2 kilogramů.

Související články

Leave a Comment