Bezpečnost dat v SaaS aplikacích

Barracuda Cloud to Cloud Backup 365

Rozšířenost SaaS aplikací je nepopiratelná a lze to demonstrovat na snadném příkladě. Společnost Microsoft v posledním ročním vyhodnocení zveřejnila počet jejich předplatitelů – 51,9 milionů. Znají jejich zákazníci model sdílené odpovědnosti a co za ně poskytovatel služby už neřeší?

Sdílený model odpovědnosti

Ti, kteří využívají SaaS aplikace, dostanou k dispozici přístup do aplikací, které běží v infrastruktuře provozovatele. Jejich zákazníci díky této službě mají o několik starostí méně – nemusí řešit hardware serverů a ani nainstalovaný software. Dokonce nemusí ani aktualizovat využívanou aplikaci, řešit její kompatibilitu se zbytkem provozovaného softwaru, včetně toho operačního apod. Zákazník řeší pouze dvě věci: bezpečnost svého přístupu do aplikace – přihlašovací údaje, a bezpečnost svých dat.

V Service Agreements je uvedeno, za co poskytoval služby nenese odpovědnost. Například Microsoft v bodě 6.b zmiňuje, že nenese žádnou odpovědnost za uložená data v ním provozovaných službách. Snaží se zajistit jejich nejvyšší možnou dostupnost, ale toho nelze nikdy na 100 % dosáhnout, a tedy je potřeba počítat s občasnými výpadky. Uživatelé si musí zabezpečit svá data a dle dalších doporučení využít služeb třetích stran pro zálohování dat z nimi využívaných služeb, protože nic takového Microsoft nenabízí.

Jak tedy zabezpečit svá data?

Zálohování dat ze SaaS aplikací

V první řadě je potřeba vybrat si vhodný způsob, jak zálohovat svá data. K tomu nám může pomoct zálohovací strategie 3-2-1. 3 znamená, že po zálohování bychom měli mít alespoň 3 kopie chráněných dat (1 originál + alespoň 2 zálohy). 2 obnáší použití dvou rozdílných médií/prostředí, na kterých se kopie nacházejí a 1 značí, že alespoň jedna záloha by měla být v jiné lokalitě. Pokud zálohovací řešení nesplňuje tyto metriky, není považováno za dostatečně bezpečné a robustní.

Barracuda logoSpolečnost Barracuda Networks nabízí komplexní zabezpečení prostředí Microsoft 365. V rámci jejich řešení nabízejí i službu Cloud-to-Cloud Backup v SaaS modelu (CCB), která slouží právě k ochraně dat. Díky ní si můžou uživatelé chránit svá data z cloudových aplikací Exchange, OneDrive, SharePoint a Teams. CCB vytváří tři další oblastně redundantní kopie záloh v odděleném cloudovém prostředí čímž zároveň dochází i ke splnění pravidla 3-2-1.

Služba je v souladu se smýšlením společnosti Barracuda – produkty a služby musí být co nejdostupnější, nejjednodušší na nasazení a na použití. Dostupnost v tomto případě docilují s nejjednodušším licenčním modelem pro zálohování dat z Microsoft 365 prostředí, kde máte v ceně všechny aplikace, neomezené datové úložiště a retenci. Služba se licencuje pouze dle počtu chráněných uživatelů. Jednoduchost nasazení nejlépe podtrhne to, že první zálohy chráněných dat můžete začít během pouhých 5 minut včetně registrace. Jednoduchost práce s prostředím si můžete ověřit buď na následujícím videu, nebo na vlastním prostředím formou neplaceného testovacího nasazení.

Službu je možné si bezplatně vyzkoušet na tomto odkaze, ale pro nejlepší možný výsledek se obraťte na zástupce společnosti Barracuda Networks Jakuba Jančíka (jjancik(at)barracuda(dot)com).

Autor: Jakub Jančík

O společnosti Atlantis

Atlantis logoAtlantis vystupuje na trhu nejvýrazněji jako distributor s přidanou hodnotou (Value Added Distributor) se specializací na oblast hlasové a datové komunikace a vývoj software na zakázku. Na trhu působí již od roku 1994 a produktové portfolio zahrnuje ty nejlepší značky v oblasti telefonie, datových přenosů, síťových technologií, datových center a konsolidované podnikové infrastruktury např. Jabra, Poly, Barracuda, QSAN Technology, AirWatch, HPE Aruba.

Související články

Leave a Comment