2TB schránka pro poctivé zabezpečení dat

VerbatimData jsou mnohdy tím nejdůležitějším, co nejen v počítačích ukrýváme. V případě jejich ztráty či odcizení o ně nejen přijdeme, ale také mohou posloužit k nekalé, trestné či jiné činnosti. Jestliže ochranu svých citlivých dat berete vážně, potom je jistě nejen zálohujete, ale především na všech zařízeních šifrujete. Ale co když je potřebujete mít po ruce i na cestách, nebo v kanceláři a v notebooku je nechcete schraňovat? Potom se vám bude hodit nový HDD či SSD disk s kódovací klávesnicí.

Šifrovaný HDD i SSD

Novinku na trhu má na svědomí společnost Verbatim. Ta se už dávno nezabývá pouze návrhem a výrobou optických nosičů, ale pronikla i do dalších oblastí. Jednou z nich jsou i extérní disky. Ty je možné využívat nejen pro přenos dat, ale také k jejich zálohování a v neposlední řadě jejich zabezpečení šifrováním. K tomu slouží tři zařízení s hardwarovým šifrováním armádní úrovně – Store‘n’Go Secure Portable HDD (1 TB nebo 2TB) a Store‘n’Go Secure Portable SSD (256 GB). Zatímco prvně dva jmenovaní nabízí větší kapacitu, třetí zase vyšší odolnost v případě nechtěného pádu například na zem.

GDPR ready

Tato zařízení jsou kompatibilní se standardem FIPS (Federal Information Processing Standard) 140-2 a evropskou směrnicí GDPR díky tomu, že využívají AES 256bitové hardwarové šifrování. To znamená, že v reálném čase šifrují vše, co je nahrané do zařízení. Přístup k datům tak není zabezpečen pouze prostřednictvím nějaké bezpečnostní brány, kdy například v případě vyjmutí disků z pouzdra by je šlo připojit k PC a dostat se k nim. Pro odemčení se používá hardwarová klávesnice. Prostřednictvím ní se zadá PIN kód (může být až 12místný) a s daty na úložišti je možné začít pracovat (číst i zapisovat).

Povedená podsvícená hardwarová klávesnice

Externí disky jsou vyrobené z plastu. Na boku mají hliníkový designový prvek, který zároveň slouží ke zpevnění. Plasty jsou povrchově upraveny tak, že nedochází ke klouzání. Terabajtová varianta obsahuje klasický HDD. Váží 280 gramů a měří 123x76x11 mm. Druhý disk, je SSD a váží 116 gramů a měří 93x50x13 mm. Na horní straně se potom nachází již zmíněná klávesnice s tlačítky 0 až 9 a také tlačítky zámku (pro odemčení a uzamčení). Klávesnice je povedená, při stisknutí je slyšet cvaknutí, a tak se PIN kód zadává snadno a uživatel získá potřebnou odezvu. Klávesnice je poněkud zapuštěná, a tak by nedocházelo ke stiskům, pokud je disk položen například na druhou stranu. V případě konektivity je přítomen jeden port typu USB-C. V balení se nachází kabel, který je na jedné straně opatřen koncovkou USB-C a na druhé USB-A. Přibalena je také redukce (USB-A na USB-C). Ta umožní používat disk také v počítačích vybavených pouze tímto novějším portem.

Zařízení je možné připojit nejen k PC, notebooku, ale také třeba k TV či smartphonu atd., zkrátka k zařízení podporující externí disky. Běžné pevné disky s šifrovacím softwarem tuto možnost nemají. Po připojení se disk spustí a čeká na zadání PIN kódu. Defaultně jsou nastaveny čtyři nuly. Tlačítka jsou podsvícena, takže není problém PIN zadávat ani ve tmě. Když je připojený k počítači či jinému zařízení, jeho LED osvětlení na klávesnici ukazuje současný stav: zamčený disk svítí červeně, odemčený zeleně a žlutě v administrátorském režimu. Pokud je heslo zadáno dvacetkrát nesprávně, dojde k jeho uzamčení a v případě připojení k PC bude vyžadovat formát (pokud není připojen k PC, tak o to požádá, jakmile se tak stane). Tímto způsobem dojde k nenávratnému zničení jeho obsahu. V případě odemčení se s ním potom pracuje jako s běžným datovým úložištěm.

Videorecenze

Závěrem a zhodnocení Externí úložiště Verbatim Store’n’Go Secure

Externí úložiště Verbatim Store’n’Go Secure je nejen povedené, ale díky vestavěnému hardwarovému šifrování také představuje bezpečnou schránku pro data. Rychlostí při kopírování dat sice neoslní, ale to nebylo ani úmyslem, hardwarové šifrování v reálném čase si zde totiž vybírá svoji jistou daň. Použít ho lze s operačními systémy pro PC i Mac a připojíte ho k většině zařízení. K dispozici je také zálohovací software Nero Backup Software, který stačí jednou nastavit a zálohy se budou provádět automaticky. Přenosný disk s kapacitou Store‘n’Go Secure Portable HDD s kapacitou 1 TB (PN53401) se prodává za 2 190 Kč, v kapacitě 2 TB (PN53403) za 2.990 Kč a Store‘n’Go Secure Portable SSD s kapacitou 256 GB (PN53402) potom za 3 699 Kč. Cena je tedy více než přijatelná.

Související články

Leave a Comment