Somnium Space uzavírá partnerství s Vrgineers a Prusa Research

open-source VR headset “Somnium VR One”

Somnium Space, jedno z předních imerzivních metaverz, uzavírá partnerství s lídrem na poli systémů pro výcvik pilotů ve virtuální a smíšené realitě nové generace, společností Vrgineers, Inc., a výrobcem 3D tiskáren Prusa Research, aby dále posílila vývoj nového špičkového open-source VR headsetu. Ten funguje jak v režimu drátového spojení s počítačem, tak jako samostatná jednotka. Tento nový VR headset má za cíl změnit současné restriktivní směřování trhu s VR zařízeními, které prosazují velké firmy jako Meta (původně Facebook). V reakci na momentálně rozšířené restrikce bude Somnium VR One headset naopak postaven na co možná nejotevřenější platformě. Somnium VR One má za cíl poskytnout špičkový imerzivní zážitek, a to jak v drátovém, tak bezdrátovém módu. Finální verze bude poháněná operačním systémem Android a headset bude možné neomezeně používat i pro komerční účely. Díky tomu, že budou zdrojové kódy otevřené a dostupné, půjde o skvělé řešení i pro komerční sféru.

„Každý uživatel by měl mít právo na to plně vlastnit koupený hardware, a zároveň i mít možnost zakoupené zařízení upravovat, vylepšovat či opravovat. Chceme poskytnout nerestriktivní hardwarové i softwarové prostředí pro všechny VR nadšence po celém světě. 3D modely jednotlivých částí headsetu bude možné stáhnout z internetu, takže si je snadno vyrobí kdokoliv s přístupem k 3D tiskárně. Zdrojové kódy pro operační systém Android budou k dispozici ve veřejném úložišti. Naším cílem je svoboda pro metaverza, ve kterých budeme v budoucnu trávit mnohem více času,“ vysvětluje Artur Sychov, zakladatel a CEO Somnium Space.

Josef Průša, CEO Prusa Research, má k open-source stejný postoj: „Bude to jedině dobře, když bude více firem u svých produktů, a tím nemyslím jen VR headsety, využívat výhod otevřeného kódu a komunitního přístupu jako naše tiskárny Original Prusa. Každý si bude moci stáhnout 3D model headsetu Somnium Space z Printables.com a vytisknout si součástky doma na své tiskárně.“

Pro optimalizaci výrobních nákladů budou elektronické komponenty a proprietární čočky sériové vyráběny ve spolupráci s Vrgineers, k prodeji budou na webu Somnium Space. Bude tedy možné si tyto součástky zakoupit, plastové díly vytisknout na 3D tiskárně a headset si postavit doma. V prodeji ale bude samozřejmě i zcela sestavená verze.

„Výrobní zázemí celého projektu stojí na pevných základech firmy Vrgineers, která má hluboké technické znalosti spojené s výrobou profesionálních headsetů pro virtuální a smíšenou realitu. Projekt je zaštítěn přímými investicemi firem Somnium Space a Prusa Research do Vrgineers,“ dodává Marek Polčák, CEO Vrgineers.

TZ

Související články

Leave a Comment