Ukázkový smartphone pro ty nejstarší

Doro phone

Běžné chytré mobily potřebám seniorů nevyhovují. Na displejích používají drobné a špatně čitelné písmo, disponují složitým ovládáním a jsou vybavené komplikovanými funkcemi, které se špatně ovládají. Ve Skandinávii si řekli, že to změní. Vyrobili mobil, který je pro seniory v případě nouze nejen oporou, ale který si užijí a stane se jejich každodenním společníkem.

A právě na jednoduchost vsází švédský výrobce mobilních telefonů Doro. Tento celosvětový lídr v kategorii telefonů pro seniory, nabízí na tuzemském trhu snadno ovladatelné telefony a smartphony. Vlajkovou lodí je smartphone Doro 8040 s operačním systémem Android 7.0, kterému jsme se podívali na zoubek. Protože počet starších lidí, kteří žijí sami, se neustále zvyšuje, bývá telefon často jejich jediným pojítkem s okolním světem, a proto musí mít zjednodušené ovládání.

Mobilní telefon nevyniká svým vzhledem, ale ošklivý rozhodně není. Ostatně na vzhled se u něj nehraje. Se svou šířkou jednoho centimetru však není žádným tlouštíkem. Díky jeho dalším rozměrům (149 x 70 mm) se drží velmi dobře a z ruky neklouže. Plasty jsou pevné a počítá se s tím, že bude padat. Doro 8040 tak přizpůsobilo svoji ergonomii seniorům. Přestože zadní kryt je možné sejmout, baterii vydělat nelze. Což může být jistá výhoda v případě, že senior s telefonem upadne. Mobil se mu tak nerozskočí na několik kusů, a bude případně stále připraven pro přivolání pomoci. Pod krytem se nachází slot pro nanoSIM a microSD kartu. Displej je pětipalcový s rozlišením 1 280 x 720 pixelů. Má skvělou čitelnost, pozorovací úhly, a to i na slunci. Výhodou je, že v nastavení lze kompenzovat některé optické oční vady. Tlačítka na telefonu jsou snadno ovladatelná a poskytují jasnou odezvu. Dobrou zprávou j i to, že telefon je kompatibilní také s naslouchátky.

SOS tlačítko

Kromě fotoaparátu (produkující průměrné fotografie a videa) je na zadní straně umístěno také asistenční tlačítko. Oboje se nachází ve vyvýšené části, aby bylo zajištěno pohodlnější zvedání telefonu ze stolu a možnost lehce najít SOS tlačítko, do kterého je možné nahrát až pět kontaktů svých nejbližších či lékaře. Na ty telefon při jeho stisknutí automaticky zavolá. Pokud první kontakt v pořadí hovor nepřijme, telefon automaticky vytočí následující telefonní číslo a tak dále. Mobil zároveň rozešle kontaktům SMS zprávy a GPS souřadnice aktuálního místa, kde se senior nachází.

Hardwarová výbava a týdenní výdrží

Srdcem telefonu je osmijádrový procesor s taktem 1,5 GHz a sekunduje mu 2GB operační paměť. Pro data je k dispozici 16GB úložiště. Doro 8040 umí LTE, Bluetooth, Wi-Fi a to včetně 5GHz pásma, nechybí GPS a GLONASS. Výkon a výbava tak odpovídá telefonu z nižší střední třídy, ale to není vůbec podstatné. Podstatnější je to, že telefon nezamrzává, systém reaguje a je svižný. Kapacita baterie je 2 900 mAh. Pokud se používají data, vydrží při občasném použití přibližně dva dny na jedno nabití. V případě použití čistě na telefonování vydrží až týden. Tyto parametry jsou velmi důležité, protože senioři nemusí nabíjet každý den, tak jak je zvyklá mladší generace. V balení nechybí nabíjecí kolébka, do které stačí telefon jednoduše vložit a není tak nutné hledat port pro dobíjení. Tato praktická pomůcka seniorům usnadní dobíjení telefonu, protože připojení nabíjecího kabelu může být pro osoby se zrakovým i hmatovým postižením náročné. Navíc vždy najdou telefon na stejném místě.

Speciálně upravený software

Co dělá tento telefon telefonem pro seniory, je jeho operační systém. Jde sice o Android, ale značně upravený. Hned první otázka při spuštění smartphonu se týká toho, zda je to váš první dotykový mobil. Pokud zvolíte ano, zobrazí se tutoriál, který vysvětlí základní principu ovládání telefonu. Chválíme, že telefon nenutí přidávat Google účet. Z uživatelského rozhraní je k dispozici zjednodušená forma a ta podobná klasickému rozhraní Android. V nadstavbě nezůstal kámen na kameni. Je tu například nabídka Chci…poslat SMS, obrázek, apod. Vše je moc hezky vysvětleno. Specialitkou je možnost přistupovat k telefonu vzdáleně, tedy využít funkci známou z PC – vzdálená plocha. Tak je možné do telefonu ukládat nové kontakty, fotografie, upravit jas, hlasitost apod. Toto ocení senioři v případě, že potřebují upravit konfiguraci, ale nikdo právě není po ruce. Stačí požádat člena rodiny, ten se připojí a vše nastaví. Podobné vychytávek je hodně. Je tak vidět, že si s nadstavbou dal někdo velký kus práce, za což dáváme palec nahoru.

Závěrem a zhodnocení Doro 8040

Mobilní telefon pro rodiče či prarodiče? S Doro 8040 neuděláte chybu. Vyniká zjednodušeným rozhraním a řadou funkcí, které usnadní jeho použití. Přesto nabízí všechny běžné moderní technologie a možnosti on-line zábavy. Doro seniorům přizpůsobuje nejen ergonomii a funkce svých výrobků, ale poskytuje celou řadu služeb. Nenašli jsme žádná velká negativa. Jediné, co bychom mu snad vytkli, je vyšší cena, která činí 5 500 Kč.

Související články

Leave a Comment