Rozhovor: Nebezpečné licence z druhé ruky?

Nebezpečné licence z druhé ruky

V tomto rozhovoru si budeme povídat s Patrikem Sodomou ze společnosti SOFTWARE PRO o nákupu použitých licencí.

Redaktor: Jaká je opravdová realita nebezpečí takto zakoupených licencí?

Patrik Sodoma: Z naší zkušenosti vím, že neexistuje spojitost mezi opětovným prodejem licencí a jakýmsi bezpečnostním rizikem. Bezpečnostní riziko totiž představují hackerské skupiny, které se firmám nebo institucím nabourají do databází a to většinou za účelem získání senzitivních informací a jejich následnému zneužití, prodeji, vydírání a tak podobně. Dokážete se ale nabourat například do mojí organizace, když vám prozradím aktivační klíč, se kterým jsem si aktivoval produkt Office na firemním notebooku? Myslím si, že odpověď všichni známe.

Redaktor: A jakým způsobem je tedy zabezpečen sytém výkupu těchto licencí tak, aby nedošlo k bezpečnostnímu riziku v případě takto zakoupených licencí?

Patrik Sodoma: Na všechno dohlíží odborníci, každý případ je ošetřen výkupní smlouvou a případně zaprotokolován příslušnou autoritou (auditor, notář). Každý zákazník, který nám chce odprodat svoje licence, musí prokázat jejich původ, distribuční kanál a také že za ně zaplatil řádnou cenu doporučovanou výrobcem. Všechny tyto informace jsou u nás zaevidovány a bezpečně uloženy. Při případném dokazování jsme tak připraveni se kdykoliv postavit za našeho zákazníka a již v několika případech jsme našim zákazníkům takto “asistovali” při kontrole, která byla provedena společností Microsoft.

Každý, kdo licence prodává a poskytuje je tedy přes společnost jako je ta naše k dalšímu prodeji, je prodává z nějakého důvodu. V dnešní době jsou to většinou přechod na cloud, optimalizace počtu softwarového vybavení (snížení počtu zaměstnanců) anebo zánik společnosti. Tak nebo tak, nemá již v úmyslu je nikterak používat, a navíc je vázán smlouvou o prodeji licencí a z ní plynoucích možných následků v případě jejího porušení. Na druhé straně jsou zde jasně definované vlastnosti produktu při jeho dalším prodeji. Je to podobné jako v případě aktuální pandemie a s ní souvisejícími opatřeními. Vláda může vydat 100 usnesení a policie rozdat 1000 pokut, ale (ne)šíření je pouze na lidech – tedy jestli nosí roušky a myjí si ruce. Za software pořízený formou druhotných licencí od seriózního prodejce ovšem ještě nikdo pokutu nedostal. Zdůrazňuji ovšem ještě jednou, a to v případě, že je od seriózního prodejce.

Redaktor: Jsou tedy pro dalšího uživatele takto zakoupené licence bezpečné?

SoftwareProPatrik Sodoma: Určitě ano. Nebezpečné je pouze používat nepodporované verze softwaru. I tehdy, zejména když se bavíme o bezpečnosti, je potřeba rozlišovat typ produktu a způsob jeho použití. Je obrovský rozdíl mezi operačním systémem a například balíkem Office. Produkty společnosti Microsoft mají zpravidla podporu, co se bezpečnostních aktualizací týče, 7-10 let. Po tuto dobu jsou tedy zcela bezpečné pro používání, a zde nic nebrání ani jejich dalšímu prodeji. Jedinou “nevýhodou” bude rozdílná cena v porovnání s nejnovějšími produkty, které nabízí oficiální distribuce, protože cena u takto zakoupené licence bude znatelně nižší. Důležité je také vzpomenout to, že tímto způsobem se dají pořídit také licence na aktuální verze softwaru, ne pouze starší. I v takovém případě je úspora oproti oficiálnímu kanálu velice zajímavá, v průměru to bude mezi 20% – 30%.

Redaktor: Jak je vůbec možné, že jsou dostupné i ty nejaktuálnější a nejnovější verze produktů? Kdo by je chtěl nabízet k dalšímu prodeji?

Patrik Sodoma: Jedná se většinou o zákazníky, kteří před několika lety pořídili licence formou velké multilicenční smlouvy společně se souvisejícími službami výrobce. Po uplynutí tohoto kontraktu tedy mají k dispozici nejnovější verze programů, a jelikož je v západních zemích pravidelná optimalizace softwarového vybavení běžnou praxí, z již výše uvedených důvodů je nabízejí “zpět do oběhu“. Získají tak část finančních prostředků zpět a vaše firma může získat licence za mnohem výhodnější cenu než z oficiální distribuce.

 

 

 

Další články společnosti Software Pro:

Zájem o druhotný software v česku roste

SoftwarePro doporučuje přechod na novější verze systémů dříve než bude pozdě

Nepodceňujte (ne)zabezpečení vašeho softwaru říkají odborníci ze SoftwarePro

Jak získat zpět peníze za nevyužívané softwarové licence?

Související články

One Thought to “Rozhovor: Nebezpečné licence z druhé ruky?”

  1. […] V minulém díle našeho článku jsme se ptali na legální stránku věci výkupu softwarových licencí. […]

Leave a Comment