Od teď hlasem

Ovládat počítač hlasem a konverzovat s umělou inteligencí. Před několika lety sci-fi, dnes běžná realita. Byty a domy se mění v chytré. Nabízejí hlasové ovládání a také virtuální asistentky, které jsou chytřejší než my. Jednu takovou jsme otestovali a není vůbec špatná. Přece jen však ji k dokonalosti trochu chybí.

Budete vědět vše
Někdo jim říká chytrá hlasová asistentka, někdo je má za reproduktory s umělou inteligencí. Ať tak nebo tak, tato digitální zařízení nám umožňují zahodit klávesnici a myš, ovládat celou řadu věcí hlasem, a navíc nenutí si vše pamatovat. Krabička, která na první pohled připomíná avizovaný reproduktor vyrábí například Amazon. Jde o již třetí verzi, jmenuje se Echo Dot a prostřednictvím ní si lze do domácnosti pustit virtuální hlasovou asistentku Alexu. Alexa je srdcem jednoduchého chytrého reproduktoru, který se připojí k internetu a čerpá z něj nejen moudra, ale prostřednictvím něj také dokáže ovládat různé připojené přístroje – a to nejen v domácnosti, kde se nachází.

Alexa je připravena zachytit vaše příkazy, názory, ale i dotazy. Bude se vám vždy snažit pomoci. Výhodou reproduktoru Amazon Echo Dot jsou jeho kompaktní rozměry (10 x 10 x 4,3 cm). Váží 260 gramů a vyrábí se v bílé, černé a šedé barvě. S touto asistentkou si vychutnáte na plno nejen výhody chytré domácnosti (může se stát jakýmsi středobodem), ale také pomáhá spojit se s kýmkoliv ve světě a užívat si zábavu naplno. Tedy za předpokladu, že na ni budete mluvit anglicky, nebo německy. Jinému jazyku zatím nerozumí. Hlasovým ovládáním však lze Alexu požádat o přehrávání hudby z telefonu, stejně jako o zapnutí televize, chytrého kávovaru, předpověď počasí, zpravodajství a mnoho dalšího. Umí najít i váš ztracený telefon, odměřit minutu, připomenout něco v předem stanovený čas, naplánovat cestu a mnohem, mnohem více.

Umí 50 000 funkcí
Echo Dot ke svému provozu potřebuje elektronickou energii a připojení k internetu prostřednictvím Wi-Fi. Zabudované má handsfree pro vyřizování telefonních hovorů. Při poslechu hudby reproduktor rozezní prostor stereo zvukem, který potěší vaše uši i při vysoké hlasitosti. Samozřejmostí jsou i fyzická tlačítka přímo na přístroji (jde o volby – ztišit, zesílit, vypnout naslouchání a zapnout), to aby nebylo nutné Alexu ovládat pouze hlasem. Během provozu září okolo reproduktoru světelný kroužek. Ten informuje o tom, že reproduktor je aktivní a Alexa k dispozici. Vzhled samotného zařízení musíme hodnotit jako velmi povedený – je kompaktní, ale minimalistický a moderní.

Alexa dokáže komunikovat se zařízeními podporující chytrou domácnost – IoT. Může tak jít o TV, světla, vypínače, termostaty apod. (je kompatibilní s 10 000 zařízeními). Ovládání se děje prostřednictvím jednoduchého scénáře. Alexa sice stále naslouchá, ale příkazy vykonává až po oslovení. Tím je právě její jméno. Jakmile řeknete Alexa, začne blikat, čímž dá najevo, že je připravena naslouchat a vy můžete v angličtině vyřknout své přání. Například kolik je hodin, jaká je aktuální dopravní situace či stav počasí v dalších pěti hodinách. Alexa je stále chytřejší a přidává nové funkce – nyní sleduje vaše denní aktivity, umožňuje hrát hry a další. Celkem zvládá více než 50 000 funkcí a příkazů. Dostupná nabídka a hlasové povely se nacházejí v aplikaci Alexa.

Závěrem, aneb zhodnocení Amazon Echo Dot
I přestože Amazon Echo Dot třetí generace je na první pohled především hardware, jeho síla spočívá v připojení k internetu, kde získá díky umělé inteligenci obrovskou sílu. Tak ji lze dostat úplně do každé místnosti v domácnosti (spáruje se s bluetooth reproduktory) a tak je Alexu možné ovládat a zjišťovat od ní kdykoliv, kdekoliv a cokoliv budete chtít. Na hlasovou asistentku se však musí trochu chytře, respektive je zapotřebí vyslovovat slova a fráze ve správném pořadí. Pro našince může být jistou bariérou to, že zatím podporuje pouze dvě řeči a čeština to není. Velkou výhodou je však cena, která činí 1 300 Kč, což když vezmete, že kromě asistentky dostáváte i celkem slušný stereo reproduktor není vůbec špatné. Přednosti této krabičky jsou však samozřejmě v umělé inteligenci.

Související články

Leave a Comment