Nouzové napájení poskytující 3 000 wattů nejen pro PC

Ať je zapotřebí během výpadku či poruchy elektřiny postarat se o přísun energie pro notebook, PC, domácí síť, TV či snad kamerový systém, je vhodné vsadit na rezervní napájení. Tím se může stát záložní zdroj, se kterým lze zahnat takovéto krizové chvilky.

Společnost CyberPower začala s prodejem nového modelu UPS (zdroje nepřerušovaného napájení), který je určen jak do domácností, tak pro profesionální použití. Jednofázový záložní zdroj řady Smart App UPS s označením PR3000ERTXL2U s účiníkem 1 a zdánlivým výkonem 3 000 VA (v každodenním provozu je důležitější ten skutečný 3 000 W), slouží k nouzovému napájení až osmi zařízení, jako jsou domácí kina a multimediální zařízení, pracovní stanice a servery, datová úložiště, telekomunikační zařízení, síťová zařízení nebo systémy kamerového dohledu.

UPS typu line-interactive
Rozměry zařízení jsou 433 x 86,5 x 500 mm a váha 33 kilogramů. Nejde tedy o žádné ořezávátko. Kryt je vyroben z černého plastu a předurčuje k použití jako samostatně stojící řešení (i jako tower), anebo ho lze zamontovat do racku (zabere 2U pozice). Tato UPS je typu line-interactive, což znamená, že napájení je filtrované přes elektronický obvod invertoru. Baterie UPS jsou v takovém stavu dobíjeny přímo z obvodu invertoru. UPS obsahuje odbočkový transformátor a dokáže tak pomocí indukce vyrovnat podpětí/přepětí na definovanou nominální hodnotu výstupního napětí, a to bez nutnosti zálohování z baterií.

UPS CyberPower PR3000ERTXL2U je vybavena technologií automatické regulace napětí (AVR) a poskytuje stabilizovaný čistě sinusový výstup. Zajímavým parametrem je účiník, tedy míra užitečného využití výkonu zdroje. Jeho hodnota je 1, což znamená, že k nové UPS CyberPower lze připojit více kriticky důležitých zařízení než v případě běžných UPS. Ve zdroji nechybí ochrana proti přetížení, přepěťovým špičkám, přepěťovým rázům a elektromagnetickému i radiovému rušení. Připojené spotřebiče tak díky tomu nebudou trpět.

Zálohovat vydrží i desítky minut
Záložní zdroj je vybaven olověným akumulátorem. Ten lze vyměnit bez nářadí a dokonce za provozu. Jeho plné nabití zabere tři hodiny. Technologie správy přitom pomáhá optimalizovat jeho životnost vyrovnáním napětí jednotlivých článků. Výkon akumulátoru (3 000 VA / 3 000 W) dokáže dodávat energii osmi spotřebičům najednou (6x IEC C13 a 2x IEC C19 zásuvka). Primárním parametrem je především doba, po kterou udrží energie v zásobě. Záložní zdroj definuje dobu fungování při 100% odběru necelé dvě minuty a během vytížení na 50 % potom přes 7 minut. Pokud se tak budou zálohovat zařízení s celkovým příkonem 150 wattů, měla by UPS dodávat energii přibližně 30 minut. Vždy je tak nutné správně určit, které spotřebiče k UPS určitě připojit (kalkulovat nároky připojených spotřebičů nejlépe i s kouskem energie k dobru), a které jsou v případě výpadku energie zbytné.

O stavu zdroje informuje multifunkční otočný LCD displej, pomocí něhož lze provádět i základní nastavení. Ovládání a upgradovat firmware lze i prostřednictvím dodávaného softwaru PowerPanel Business Edition z počítače připojeného přes USB nebo sériové rozhraní (RS232), případně přes protokol SNMP/HTTP s doplňkovou kartou RMCARD20x. Délka přívodního napájecího kabelu je 2,4 metrů.

Závěrem, aneb zhodnocení UPS CyberPower PR3000ERTXL2U
Hlavní náplní UPS je dodávat energii v případě výpadku elektrické sítě. Zařízení UPS CyberPower PR3000ERTXL2U toto splňuje nejen do puntíku, ale navíc jde o typ line-interactive poskytující díky svému akumulátoru 3 000 wattů pro různé spotřebiče v domácnosti ale třeba i ve firmě. Je určen i k montáži do racku, což je jistě výhoda všude tam, kde se nachází racková skříň. Z důvodu těchto benefitů cena startuje na 29 000 Kč.

Související články

Leave a Comment