Nepřekonatelná streamovací bestie

nvidia shield

Multimediální centrum, Android TV, nebo herní konzole? A co nedělat kompromisy a zvolit vše v jednom designově povedeném balení, které lze navíc vzít s sebou na cesty a vychutnat si pořádnou porci zábavy například i na chatě či dovolené? Vyzkoušeli jsme zařízení, nabízející sledování TV, lokální i cloudové hraní her, streamování médií z různých zdrojů v rozlišení 4K a to vše s hlasovým ovládáním.

Už tomu budou skoro čtyři roky, co společnost Nvidia představila svůj přehrávač Nvidia Shield TV. V lednu loňského roku se objevila jeho vylepšená verze s označením Nvidia Shield TV 2017, která byla v ledasčem vylepšena. Mezi tím pro něj vyšlo několik softwarových vylepšení, posouvající zařízení na ještě vyšší úroveň a začátkem září se dočkala zatím poslední výroční dvacáté verze. Kromě oprav chyb a nových funkcí se v něm Nvidia zaměřuje také na širší podporu služeb. A je to znát.

Potěšující vzhled a výbava

Tělo zařízení je z černého plastu. Vzhled je futuristický, takže se není zapotřebí obávat, že by vám Nvidia Shield TV v obýváků dělal ostudu. Navíc oproti klasickým multimediálním přehrávačům či set-top-boxům svojí velikostí rozhodně nevybočuje. Čím však již vybočuje, to je přítomností dvou ovladačů.

Jeden je proveden v tradičním stylu (podobá se například televiznímu) a potom tu je typicky herní. S ním lze hrát nejen hry, ale také celé zařízení ovládat. Zatímco druhý jmenovaný má mnohem více funkcí, ten klasický slouží především k ovládání a přehrávání multimédií. Vybaven je dvěma malými knoflíkovými bateriemi. Zde tak zamrzí absence možnosti dobíjení, ale snad energie v nich ukrytá vydrží dlouho. K dispozici je několik tlačítek a nechybí zabudovaný mikrofon. Stačí říci „seriál“, nebo „poslední akční filmy“ a získáte rychlý přístup k tomu, co chcete vidět.

Herní ovladač už akumulátor obsahuje (vystačí na 50 hodin) a dobíjí se prostřednictvím dodaného micro USB kabelu – lze

připojit zezadu do konzole, anebo k nabíječce. Ovladač působí agresivním dojmem a díky svému tvarování se skvěle drží. Nechybí tolik dnes vyhledávaná duální vibrace a opět vestavěný mikrofon pro komunikaci s přáteli či hlasové ovládání Nvidia Shield TV. Velmi potěšitelná maličkost se ukrývá na přední straně gamepadu. Zde se nachází 3,5“ port pro připojení sluchátek. A mimochodem, přenos z ovladačů není infračervený, takže není nutný dodržet přímou viditelnost, a tak zařízení lze třeba ukrýt do skříňky.

Výkon a konektivita na prvním místě

Samotná konzole je napájena vlastním adaptérem. Na zadní straně se ještě nacházejí dva USB 3.0 porty a jeden ethernetový. K zobrazovacímu zařízení (TV, monitor, displej, projektor apod.) se tak připojuje prostřednictvím HDMI. Zařízení pohání výkonný čip Nvidia Tegra X1 nabízející 256 grafických výpočetních jader, přítomna je Maxwell grafika a k dispozici je 3 GB operační paměti a 16GB úložiště rozšiřitelné přes USB. Výstup může být až 4K se 60 FPS. Audio výstup je až 24bit/192kHz, Dolby Atmos, DTS-X přes HDMI. Jako základní software je použit Android 7.0. Jemu sekunduje Android TV a Plex pro streamování multimediálního obsahu. Nvidia Shield TV zároveň funguje jako Chromecast, takže přes něj lze sdílet obsah smartpohnů či tabletů – vybavené operačním systémem Android. Pokud byste hledali konkurenční technologii Miracast (jeden z prvních standardů pro přenos obrazu z mobilních zařízení), budete hledat marně.

Nesmíme ani zapomenout na to, že k síti se lze připojit bezdrátově prostřednictvím Wi-Fi. Na zařízení není přítomné žádné tlačítko pro ovládání. Není tu ani žádný vypínač, což by spořivého našince mohlo zamrzet, na druhou stranu spotřeba se pohybuje kolem 8 wattů a to i v režimu spánku. Co však už najdeme je mřížka pro chlazení a za ní se ventilátor. Ten však není vůbec slyšitelný, a tak se může lehce stát, že řada majitelů se bude mylně domnívat, že je nefunkční. Opak je pravdou, a zde velmi oceňujeme jeho neslyšitelnost.

Monstrum se nadechuje

Po připojení k zobrazovacímu zařízení a zastrčení kabelu dodávající energii, spící monstrum probudíte. Bdělý stav indikuje jasně zelenou barvou, vycházející ze štěrbiny a do HDMI pustí svou šťávu. Po prvotním nastavení spočívající v odsouhlasení, zalogování a základním nastavení se zobrazí uživatelská nabídka. Ta je více než podařená. Vše v ní má svoji logiku a nic není zapotřebí zbytečně hledat. Rozdělena je na několik sekcí.

K dispozici je jak Google Play, tak i hry přes Nvidia Games. Ty jsou hrané v cloudu a tak konzole v tomto případě funguje jako zprostředkovatel – posílá pokyny z ovladače na servery a zpět přenáší a zobrazuje obraz. Multimediální centrum umí vše na co si vzpomenete. Nikdy nekončící zábavu lze začít na YouTube, pokračovat přes Netflix, Amazon, Spotify, Plex či připojením k vlastnímu obsahu dostupnému nejen v PC na síti, ale také třeba na NASu či externím disku. Přehrát lze snad jakýkoliv multimediální obsah (videa, fotografie, audio apod.) a to díky vestavěnému softwarovému serveru. Toto vše navíc zvládá až do 4K rozlišení. Řada multimediálního obsahu je k dispozici zdarma, jiný pouze po zkušební dobu a zbytek pouze za poplatek. Pokud byste tak čekali, že obsah bude bezplatný, musíme vás zklamat.

Zařízením přivedete do svých domovů svět multimédií. Jestliže máte doma například stále TV bez smart funkcí, potom Nvidia Shield TV je nabídne. S aplikací jako Lepší TV, nebo Kuki a dalšími nabídne sledování televizního vysílání prostřednictvím internetu s možností pořady si nahrávat anebo je sledovat zpětně – obdoba červeného tlačítka u TV. Zde se zařízení nabízí jako vhodné řešení k blížícímu se konci vysílání v DVB-T a přechodu na DVB-T2. Není nutné tak kupovat novou TV či ke stávající set-top-box, ale postačí toto multimediální monstrum. Navíc existuje velké množství dalších aplikací umožňující konzumovat další obsah a také aktivovat aplikace, které používáte v počítači či smartphonu.

Závěrem, aneb zhodnocení Nvidia Shield TV

Nvidia Shield TV jak již bylo řečeno je herní konzolí, smart TV i 4K přehrávačem v jednom. K televizoru ho připojíte přes HDMI, na televizi přepnete zdroj signálu a jste na úvodní obrazovce Android TV. Pokud budete chtít sledovat TV, filmy či seriály, vezmete si do ruky menší ovladač. Jestliže se rozhodnete pro hraní, potom gamepad. Hlasové ovládání je na výborné úrovni, a tak odpadá třeba i zdlouhavé vyťukávání písmenem na virtuální klávesnici. Software je svižný, bez záškubů a přehraje prakticky vše na co si vzpomenete. Pořizovací cena činí 6 000 Kč. Může se zdát, že je to hodně, ale na druhou stranu Nvidia Shield TV to vynahrazuje svojí praktičností a univerzálností. Ve své třídě přitom nemá konkurenci.

Za zapůjčení děkujeme: Alza.cz

Související články

Leave a Comment