Mrňousek do dlaně aneb Nejmenší a nejlehčí fotoaparát na světě

sony

Kompaktní fotoaparáty mají ve smartphonech zdařilou konkurenci, avšak to neznamená, že nemají co nabídnout. Nedávno byl na trh totiž uveden nejlehčí prémiový kompaktní fotoaparát na světě. Je odolný proti vodě, prachu, nárazu a tlaku. Cizí mu nejsou ani videosekvence, které nahrává v rozlišení 4K. Navíc je vybaven LCD displejem, fungujícím pod vodou.

Srdcem nového fotoaparátu RX0 II od Sony je vrstvený obrazový snímač Exmor RS CMOS typu 1.0 s 15,3 megapixely a obrazovým procesorem BIONZ X, starající se o vhodnou reprodukci barev. Tato kombinace zajišťuje rychlost a dobrou kvalitu obrazu při fotografování i nahrávání videí s širokým rozpětím citlivosti ISO 80 -12 800. Širokoúhlý 24mm objektiv ZEISS Tessar T F4.0 s pevnou ohniskovou vzdáleností disponuje zkrácenou minimální ostřící vzdáleností 20 cm, díky níž lze fotoaparát používat pro fotografování selfie nebo table-top fotografií.

Pořízením snímku to nekončí
Rozměry RX0 II jsou 59 x 40,5 x 35 mm a hmotnost 132 gramů, takže se snadno vejde do kapsy a je připravený čelit jakýmkoliv živlům. Model je vodotěsný až do hloubky 10 metrů, odolný proti prachu a pádu až z dvoumetrové výšky i proti tlaku až 200 kg. Sony si při vývoji RX0 II zaměřilo na to, aby díky svému provedení a technickým možnostem umožňoval uživatelům nové způsoby tvůrčího vyjádření. Vhodný je tak pro jakýkoli druh cestování, pořizování příležitostných momentek či vlogery. Fotoaparát při nahrávání zaznamenává videa v rozlišení 4K s 30snímkovou frekvenci a „full pixel readout“ bez slučování pixelů. Tak zaznamenává přibližně 1,7násobné množství dat potřebných pro nahrávání videí v kvalitě 4K. Následné převzorkování omezuje nežádoucí efekty moiré a zubatých okrajů. Prostřednictvím nově představené mobilní aplikaci Imaging Edge lze tento záznam přenést do smartphonu, upravovat a sdílet na sociálních sítích.

Potěšitelná je přítomnost elektronické stabilizace obrazu, která se postará o to, aby byl záběr bez roztřesení, a to i při snímání z ruky. Stabilizaci je dále možné podpořit při exportování do chytrého telefonu nebo tabletu prostřednictvím aplikace Movie Edit add-on, která zpracovává dodatečné informace zaznamenané během nahrávání a vytváří video v kvalitě jako při snímání ze stativu. Funkce umožňující chytrou kompozici Intelligent Framing pomáhá vybraný objekt udržet uprostřed záběru a při finálních úpravách opravuje zkreslení obrazu. V závislosti na tom, kde budete video sdíleno – lehce lze vybrat požadovaný poměr stran. Mezi další funkce fotoaparátu RX0 II pro video patří nahrávání extrémně zpomaleného záznamu Super Slow Motion rychlostí 1 000 snímků za sekundu, nekomprimovaný výstup 4K HDMI a simultánní proxy nahrávání. K dispozici je i speciální funkce pro kreativce Picture Profile, S-Log2 a Time Code / User bit.

RX0 II je všestranný
Fotoaparát se může pochlubit závěrkou omezující zkreslení s rychlostí až 1/32 000 s a fotografováním rychlostí až 16 snímků za sekundu, díky níž je možné zachytit každý letmý výraz v obličeji fotografovaného objektu. Při přepracování původního modelu RX0 bylo zdokonaleno podání barev tak, aby reprodukovalo přirozené a živé tóny pleti. Pomocí volitelného režimu pro měkké pleťové tóny (Soft Skin Effect) pak lze retušovat drobné vady pleti a vrásky.

Zdokonaleno bylo i automatické ostření na oči Eye AF. Nyní je rychlejší a přesnější. Stisknutím tlačítka spouště do poloviny fotoaparát uzamkne sledování očí objektu. V menu je možné vybrat, na které oko má fotoaparát ostřit (levé/pravé/automaticky), nebo je možné zvolený typ ostření přiřadit programovatelnému tlačítku, aby se uživatel mohl soustředit na kompozici. Na fotoaparátu lze nastavit i intervalové snímání, jehož výsledky lze pomocí v aplikaci Imaging Edge upravovat do časosběrných videí.

Závěrem, aneb zhodnocení Sony RXO II
Fotoaparát Sony RXO II je sice malinký, schovat ho lze do dlaně ruky, ale to neznamená, že nemá co nabídnout. Kvalita fotografií je na lepší úrovni než z kdejakého smartphonu. Jde o druhou generaci (první se objevila před rokem a půl), ve které společnost Sony udělala několik pozitivních změn a je to znát. Vyzdvihnout musíme i pokročilé natáčení zpomaleného videa. Bohužel je ukládáno pouze do Full HD (a do něj dokonce přepočítáváno z rozlišení 1 676 × 942 pixelů při 250 fps, 1 676 × 566 pixelů při 500 fps a 1 136 × 384 pixelů při 1 000 fps). K fotoaparátu lze dokoupit i grip VCT-SGR1 a s ovladačem Camera Control Box (CCB-WD1) pak je možné řídit dokonce 100 takových kamerek najednou. Cena nového fotoaparátu činí 20 000 Kč, což je s ohledem k cenám smartphonů poměrně dost.

 

Související články

Leave a Comment