Moderní doplněk do domácí kanceláře

AOC Q32V5CE-BK

Pokud hledáte moderní doplněk do vaší kanceláře, který zároveň můžete využít i pro váš volný čas, tak na jeden takový produkt jsme se právě v našem AVERIA TECH LABu podrobněji podívali. Je to poměrně „čerstvý“ model od výrobce monitorů značky AOC, takže se v naší redakci dlouho neohřál a putoval do dalších redakcí. Měli jsme tedy na něj krátký čas, takže vám řekneme alespoň naše první dojmy a později se mu podíváme pořádně na zoubek.

Pojďme se tedy společně podívat na monitor, který se nachází v cenové kategorii monitorů do 8.000 korun a jeho celý název je AOC Q32V5CE/BK. Tento monitor je osazen 32” VA panelem s Quad HD (QHD) rozlišením.

Quad HD (QHD)

Pod rozlišením Quad HD (QHD) můžete očekávat 2 560 x 1 440 px, což vám zajistí velmi slušnou kvalitu obrazu. Širokoúhlý poměr stran 16 : 9 je dnes u monitorů již standardem a to i vzhledem k tomu, že se většina filmů celosvětově natáčí v tomto formátu.

75Hz obnovovací frekvence

A co to znamená? No znamená to, že při obnovovací frekvenci 75 Hz se na panelu zobrazuje 75 snímků za sekundu. Monitory s obnovovací frekvencí 75 Hz mají až o 25 % rychlejší zobrazování snímků oproti většině základních monitorů nabízejících frekvenci 60 Hz.

Bezrámečkový design

Tento monitor má tzv. bezrámečkový design, který vám umožní používat třeba u flight simulátorů konfiguraci vytvořenou třeba třemi vedle sebe stojícími monitory a rozšířit si tak vaše zorné pole v jedné ploše, téměř bez viditelného přechodu z jednoho obrazu do druhého. Toto rozložení monitorů požívají v jiné konfiguraci také někteří grafici.

Napájení 65 W

Monitor nabízí ve své výbavě port USB-C, který je čím dál více používán u nově vyrobených IT produktů. Je to technologie, která umožňuje rychlý přenos dat, zobrazování signálu a napájení za účelem nabíjení vašich zařízení při práci.

USB–C technologie

AOC logoProstřednictvím USB–C technologie můžete napájet další zařízení o výkonu až 65 W, což jsou v podstatě běžná zařízení s nízkou spotřebou energie. Do této kategorie patří například myši, klávesnice, chytré telefony a tablety, ale dostanou se tam také některé modely notebooků.

Výhodou USB-C technologie si můžete zjednodušit připojování tím, že budete používat pouze jeden kabel. Připojení pomocí rozhraní USB-C poskytuje možnost využívání funkce funkci DisplayPort Alternate Mode pro přenášení videosignálů ve vysokém rozlišení z notebooku do monitoru při souběžném nabíjení baterie tohoto notebooku z monitoru prostřednictvím napájecí funkce portu USB. Standard USB 3.1 vám navíc zajistí rychlý přenos dat, což znamená, že i přenášení videa s rozlišením 4K lze provádět během doby kratší než jedna minuta.

Low Blue Light, Flicker Free a Freesync

Technologie AOC Low Blue Light blokuje škodlivé paprsky modrého světla, aniž by došlo k ovlivnění barev obrazu. Technologie AOC Flicker-Free využívá panel s DC (stejnosměrný proud) podsvícením, redukující úrovně blikání světla.

Technologie AMD FreeSync provádí synchronizaci obnovovacích frekvencí grafické karty a monitoru, což zajišťuje plynulý obraz bez jakéhokoli trhání a zasekávání. Nízké zpoždění na vstupu zejména oceníte, jestliže požadujete co nejkvalitnější obraz v rychlých hrách.

AOC Q32V5CE-BK porty

Display Port a HDMI

A to co ve výbavě monitoru nemůže chybět je dis DisplayPort , který vám zajistí rychlý přenos digitálního zvuku a obrazu bez ztráty kvality nebo vstupního zpoždění.

Rozhraní HDMI (High-Definition Multimedia Interface) je kompatibilní se systémem ochrany digitálního obsahu HDCP je podporováno současnými herními konzolemi, grafickými kartami a set-top boxy. Verze HDMI 1.3–1.4b podporují obnovovací frekvenci až 144 Hz při 1080p a 75 Hz při 1440p, zatímco verze HDMI 2.0–2.0b podporují 240 Hz při 1080p, 144 Hz při 1440p a 60 Hz při 2160p (4K).

Co se nám líbí:

– můžete využívat bezrámečkový design, což se hodí jak v kanceláři, tak i pro hraní her
– nabíjení pomocí technologie UCB-C
– tříletá záruka

Co se nám nelíbí:

– tento monitor bohužel nemá možnost nastavit výšku monitoru, možné je pouze naklopení
– jeden USB-C port opravdu je málo

Celkový dojem v posouzení naší redakce AVERIA TECH LAB zapadá do konceptu poměr cena výkon. Takže vám tento monitor s klidem duše můžeme doporučit.

Petr Smolník

AOC Q32V5CE-BK box

Související články

Leave a Comment