Konica Minolta slaví 150 let od svého založení

Konica Minolta 150 let

Společnost Konica Minolta, globální poskytovatel IT služeb, slaví v letošním roce 150 let od svého založení. V České republice působily obě původně oddělené společnosti Konica i Minolta od začátku 90. let minulého století. Od sloučení v roce 2003 je Konica Minolta dlouhodobým lídrem mezi tuzemskými dodavateli tiskových řešení. V poslední dekádě se etablovala i na trhu poskytovatelů IT služeb souvisejících s digitalizací firem či inteligentních kamerových systémů.

Mezi ty náleží v posledních letech zejména komplexní IT služby a chytrá kamerová řešení využívající umělou inteligenci. Právě jejich prodeje se na výsledcích tuzemského zastoupení globálního koncernu Konica Minolta v minulém fiskálním roce podílely již z jedné třetiny.

Významnou pozici v rámci globální společnosti má také brněnské výzkumné a vývojové centrum, které je jedním z pouhých pěti podobných inovačních center Konica Minolta na světě. Čeští programátoři se zde zaměřují zejména na vývoj softwarových produktů spojených se správou digitálních dokumentů a na videoanalytické nástroje využívající prvky umělé inteligence určené pro chytrá kamerová řešení.

Historie: 150 let inovací

Na samém počátku byl Rokusaburo Sugiura, který v roce 1873 založil v Tokiu první fotografickou prodejnu v Japonsku. Ta se později stala základem firmy Konica. O 55 let později založil v Osace Kazuo Tashima společnost Nichi-Doku Shashinki Shōten (Japonsko-německý obchod s fotoaparáty), která se v roce 1933 přejmenovala na Minoltu. V roce 2003 se pak Konica a Minolta spojily a vznikla současná společnost Konica Minolta.

Během své bohaté historie získaly obě společnosti spoustu prvenství ve svém oboru. V roce 1903 přichází Konica s první japonskou značkou fotoaparátů Cherry Hand Camera. V roce 1975 představila společnost první 35mm fotoaparát na světě s vestavěným bleskem, přičemž o dva roky později přidala jako první výrobce na světě i funkci automatického ostření. V roce 1995 pak uvedla na trh ve své době nejrychlejší kopírku na světě Konica 7050.

Také společnost Minolta má za sebou řadu prvenství. V roce 1962 vynesl americký astronaut John Glenn do vesmíru na palubě lodi Friendship 7 speciálně upravený fotoaparát Minolta Hi-Matic. V roce 1969 se vesmírný měřič Minolta dostal až na povrch Měsíce v rámci mise Apollo 11. Společnost byla také prvním výrobcem, který integroval autofokus do 35mm zrcadlovky. Konkrétně šlo o fotoaparát Minolta Maxxum 7000 představený v únoru 1985. Minolta je rovněž jedním z předních světových výrobců planetárií a Konica Minolta je dokonce dodnes jedinou společností na světě, která kromě výroby zajišťuje i provoz planetárií.

V roce 2003 se obě firmy sloučily a vznikla současná společnost Konica Minolta. Tímto krokem byla odstartována nová éra inovací v oblasti digitalizace informací. Symbolem Konica Minolta se stala nová značka multifunkčních tiskových zařízení bizzhub. V roce 2006 pak Konica Minolta oznámila, že se zcela stahuje ze segmentu fotoaparátů.

V poslední dekádě se pak Konica Minolta transformovala z pozice dodavatele tiskových řešení do poskytovatele komplexních IT služeb pro digitalizaci firem. V České republice za tímto účelem v roce 2015 akvírovala společnost Webcom, z níž se později stala společnost Konica Minolta IT Solutions, a posílila tak svou pozici poskytovatele softwarových služeb. Od roku 2018 pak v tuzemsku vstoupila také na trh kamerových systémů s technologií chytrých kamer značky Mobotix, kterou doplňuje vlastními videoanalytickými nástroji.

TZ

Související články

Leave a Comment