I mesh systém může být hravý

multyu

Slabý Wi-Fi signál lze řešit několika způsoby v různých cenových hladinách. Změnu zadarmo lze docílit přesunem Wi-Fi routeru na jiné místo či natočením antén. Velké zlepšení se nedá očekávat, a proto se nabízejí varianty formou investice do wi-fi extenderu, druhého routeru či systému mesh. Poslední varianta bývá zpravidla tou nejlepší volbou. Nedávno bylo na trh uvedeno jedno kompaktní a snadno použitelné řešení, které si klade za cíl oslovit především mladší generaci uživatelů.

Systém mesh má velkou výhodu v tom, že se skládá z jedné, dvou či až tří krabiček, které po vhodném umístění po prostoru zajistí plné pokrytí. Krabičky spolu dokáží komunikovat a předávat si připojená zařízení mezi sebou. Produkty pro sítě typu mesh byly doposud však určeny spíše organizacím a rodinám ve velkých domácnostech. Mladí lidé a další uživatelé bydlící v malých jednopodlažních domech zatím výhody této technologie a celoplošného pokrytí, které nabízí, moc nevyužívali. Upřednostňovali především rychlost a design a ne technologie. A právě jim je určeno zařízení Zyxel Multy U, které osloví svým snadným nastavením pomocí aplikace, chytrou LED a minimálními nároky na instalaci.

Malé vzhledné zařízení
Multy U hned po vybalení zaujme svým kompaktním provedením. Zařízení váží 310 gramů a jeho rozměry jsou 12 x 12 cm x 3 cm, což z něj činí nejmenší třípásmové mesh řešení na trhu. Jeho kompaktní rozměry a atraktivní vzhled v bílé barvě přesvědčí zejména ty uživatele, které odrazuje představa, že by interiér jejich domova rušil nevzhledný uzel nadměrné velikosti.

Malé rozměry však v případě Multy U rozhodně neznamenají slabý výkon. Na rozdíl od běžných dvoupásmových řešení typu mesh je Multy U třípásmový produkt využívající 2,4 a 5 GHz pásma plus dodatečné 5 GHz pásmo dedikované pro páteřní připojení. Jeho šest interních antén je schopno odesílat a přijímat data rychlostí až 866 Mb za sekundu. Každý uzel dokáže pokrýt přes 180 metrů čtverečních a bez prodlev obsluhovat až 128 zařízení. Přítomen je jeden WAN a jeden LAN port pro pohodlné připojení do sítě či rovnou k poskytovateli internetu (třeba od modemu). Jak již však bylo řešeno, k páteřní síti se může připojit i bezdrátově. Napájení je zajištěno prostřednictvím přibaleného 12voltového adaptéru, který si v zapnutém stavu řekne o 14 wattů.

Nechybí signalizace stavu
Multy U se od designu konvenčních mesh produktů odlišuje nejen velikostí, ale také svou diodou. Ta je praktická a současně i stylová, přičemž její barvy se mění v závislosti na stavu sítě. Diodu lze vypnout tlačítkem na zařízení nebo pomocí aplikace ve smartpohnu. Zařízení Multy je navíc vybaveno integrovaným větráním, které zajišťuje jeho nepřetržité chlazení pro optimální výkon.

Součástí každého Multy U jsou dva kusy příslušenství pro snadné a rychlé upevnění zařízení. Prvním je atraktivní kožený řemínek v karamelově hnědé barvě, na kterém může být zařízení, díky své malé hmotnosti, zavěšeno například z věšáku nebo háčku na obraz. Druhým je stojan, který se vytáhne ze základny zařízení a zajistí pomocí zabudovaných magnetů.

Inteligentní instalace
Každé mesh zařízení z rodiny Multy U obsahuje ethernetový port. Umožňuje tak to, aby každé z až tří vzájemně propojených zařízení bylo napojeno k pevné internetové lince a zajistilo tak maximální stabilitu a dostupnost sítě. To znamená, že pokud je připojeno ethernetem, potom má nejlepší předpoklady, pro zajištění vynikajícího signálu. Pokud zařízení (typicky například smartphone), který ho využívá přechází z jedné místnosti do druhé, potom plynule automaticky přechází k jeho předání na jiné mesh zařízení.

K ovládání a nastavení meshe navíc slouží aplikace dostupná pro zařízení s operačními systémy iOS a Android – děje se tak konfigurací přes Bluetooth. Vedle klíčových funkcí, jako je intuitivní instalace pomocí grafického průvodce, lze aplikaci použít mimo jiné ke spuštění zkoušek rychlosti (za účelem diagnostiky problémů), nastavení notifikací o připojení nových zařízení do sítě (s možností je povolit nebo blokovat), provádění vzdálené správy, povolení Wi-Fi sítě pro hosty a k přijímání technické podpory.

Závěrem, aneb zhodnocení Zyxel Multy U
Tento mesh systém, v případě nasazení všech tří jednotek, pokryje signálem až 560 metrů čtverečných. Systém ovládá technologii MU-MIMO, má možnost separace 2,4G a 5G Wi-Fi sítě, dále obsahuje firewall (NAT) a 6 interních antén. Při jeho návrhu bylo myšleno především na to, co od tohoto zařízení očekávají mladí uživatelé. A je to znát. Mesh Multy U (jedna jednotka) stojí 2 600 Kč a v případě varianty se dvěma jednotkami je cena 5 000 Kč a se třemi potom 7 000 Kč.

Související články

Leave a Comment