Cenově dostupný 5K monitor ve stylu iMac

ProLite XB2779QQS

Už na první pohled je zřejmé, že monitor ProLite XB2779QQS, japonského výrobce Iiyama se hodně inspiroval u iMacu a to včetně slavného 5K rozlišení. Je vybaven lesklým IPS panelem podávající bohaté a živé barvy, které si zamilujete, a to nejen při hraní her, ale také v případě kancelářské práce, protože disponuje technologií automatické regulace jasu bez blikání. Seznamte se s monitorem ProLite XB2779QQS-S1, který se vám přizpůsobí.

Tento 27“ 5K monitor vypadá krásně. Je vhodným řešením pro všechny, kteří se nespokojí s průměrem a očekávají více. ProLite XB2779QQS je jedním z prvních 5K monitorů používající 6bitový + A-FRC IPS panel. Jeho předchůdci sloužící profesionálům jsou založeni buď na 8bitových + A-FRC nebo dokonce na 10bitových panelech. Avšak 6bitový + A-FRC panel je výrazně levnější, než výše uvedené typy zobrazovacích modulů. Jistou daní je však snížení kvality barevnosti. Kromě nativního rozlišení 5 120 × 2 880 dpi označované také jako 5K, obsahuje technologie starající o to, aby oči nebyly unavené ani po dlouhých hodinách sezení u počítače.

Funkce, design a výbava

ProLite XB2779QQS se může pochlubit rozměry 650 x 434,5 x 230 mm a hmotností 8,2 kilogramů. Nabízí klasický poměr stran 16 : 9, kontrastní poměr 80 000 000, podporuje 16,7 milionů barev, rozteč bodů činí 0,116 mm a jas 440 cd/m2. Pozorovací úhel je 178° a to jak vertikálně, tak horizontálně. O připojení se starají dva porty DisplayPort v1.4, tři HDMI a jeden audiokonektor. Zatímco DisplayPort podporuje rozlišení monitoru až do 5 120 × 2 880 dpi, HDMI pouze do 3 840 x 2 160 dpi. Barevné pokrytí je velmi dobré – obraz vypadá krásně bohatě a živě. Ačkoliv monitor není zaměřen na hráče, je jeho herní výkon pozoruhodně dobrý. Doba odezvy panelu 4 ms nemusí znít výjimečně, ale její vnímané vstupní zpoždění je minimální a při Overdrive nastaveném na +2 reaguje dobře s minimálním inverzním ghostingem.

Je zřejmé, že design modelu ProLite XB2779QQS je inspirován společností Apple. Díky jeho velkému černému rámečku a stříbrnému proužku na spodní hraně se velmi podobá iMacu. Celkový elegantní a čistý vzhled panelu ho přímo předurčuje k umístění do moderních domácností a stylových PC koutků. Uživatelský komfort podpoří standard VESA pro připevnění na zeď či různé držáky a stojan. Jeho plně nastavitelný stojan potom umožňuje natočení o 360 stupňů, dále je sklopný a výškově nastavitelný. A to není vůbec špatné. V praxi může velmi dobře posloužit nejen malým pracovním týmům, ale také třeba v domácnosti, kdy je umístěn v obýváku a je zapotřebí ho natáčet.

S Flicker-free a Blue Light Reducer si oči odpočinou

Obrazovky s LED podsvícením se mohou vyznačovat blikáním obrazu z důvodu změny jasu. Tohle blikání unavuje oči, což je poznat zejména při dlouhodobé práci u počítače. Díky technologii Flicker-free ProLite XB2779QQS přichází s jiným řešením regulace jasu, a tak se blikání zbavilo. Kromě toho jsou monitorem oči chráněné i před škodlivými modrým světlem, a to díky technologii Blue Light Reducer redukující tuto pro oči nejvíce škodlivou složku světla. Ani tak po dlouhém sezení u tohoto monitoru by uživatel neměl cítit výraznější únavu očí.

Uživatelské menu je přístupné prostřednictvím sady dotykových tlačítek v pravém dolním rohu monitoru. I přestože neposkytují žádnou fyzickou zpětnou vazbu, ovládání je funkční a přesné, stačí lehce stisknout a vše je na dosah ruky. Menu jako takové je dobře řešené a hlavní funkce ihned k dispozici. Jedině co trochu zamrzí, je dostupnost RGB a přednastavené gamma profily. K dispozici jsou také dva vestavěné 2,5wattové reproduktory. Zvuk z nich není kdovíjaký, ale pro nenáročné účely poslouží dobře.

Závěrem, anebo zhodnocení Iiyama ProLite XB2779QQS

ProLite XB2779QQS není monitor určený pro precizní zpracování fotografií nebo videa – nenabízí špičkové barevné podání. Velmi dobře se však cítí v případě práce s multimédii, při hraní her, nebo běžné kancelářské práci. Po designové stránce vypadá nádherně a celkový výkon je velmi působivý. Jeho spotřeba se pohybuje na úrovni 60 wattů a pořídit ho lze za 19 000 Kč. Chcete-li špičkový 5K monitor, potom v této kategorii za tuto cenovku zřejmě neexistuje nic podobného.

 

Související články

Leave a Comment