APC Smart-UPS Ultra: Kompaktnější, výkonnější a spolehlivější ochrana napájení

APC Smart-UPS Ultra 5kW

V rozhovoru o technologii Smart-UPS Ultra pro edge prostředí a mikrodatacentra, která nabízí vyšší hustotu výkonu, menší rozměry a flexibilní montáž, nám představil tuto technologii Lukáš Votrubec ze společnosti Schneider Electric.

Petr Smolník: Dobrý den Lukáši, já vás zdravím opět v AVERIA NEWS. Máme tady před sebou zajímavé téma, které vyšlo v podstatě velmi nedávno. Vy mě určitě doplníte, kdy byla uvedena úplně první informace o Smart-UPS Ultra a poprosím vás o nějaké informace k tomuto tématu.

Lukas Votrubec
Lukáš Votrubec, Junior Sales Partners Manager, Schneider Electric, Secure Power Division

Lukáš Votrubec: My jsme tento podzim, konkrétně v říjnu, tuto zcela novou řadu nově uvedli na trh, a je to první z modelů, který obsahuje 5kW variantu záložního zdroje napětí. Ten má nové vlastnosti a bude tedy doplněn pouze akumulátory, které budou typu Li-Ion (Lithium-Ion). Tím rozšíříme své portfolio, které bude mít i nové funkce. Konkrétně jde o modely Smart-UPS Ultra 2,2 kW až 10 kW.

PS: A v čem jsou tyto lithiové akumulátory lepší oproti těm, které používáte teď. V čem vlastně tkví ona inovace?

LV: V nové řadě budeme mít portfolio z těchto záložních zdrojů napětí duplicitní k olověným variantám, to znamená, že zákazník bude mít, na základě svých preferencí, možnost výběru mezi jednou nebo druhou variantou UPS.

APC logoNové modely Smart-UPS Ultra nabízí i další výhody. Jsou ultra tenké, mají tedy menší velikost, stejně jako články lithium-ion, které dokáží uchovat daleko více energie na menším prostoru než olověné baterie. Jsou tedy lehčí a menší, stejně jako záložní zdroje napětí Ultra. Díky tomu, že využívají nové komponenty jsou o polovinu menší, než je naše standardní portfolio Smart-UPS nabízené se standardními olověnými variantami.

To znamená, že tato nová řada přináší hlavní výhody v šetření prostoru při zachování špičkových vlastností ochrany napájení a efektivity. Varianty jsou lehčí díky lithiovým článkům, které dokáží zajistit mnohem delší dobu zálohy napájení na menším prostoru. Nové možnosti montáže přinášejí zákazníkům, kteří řeší prostor, tedy například nemají kapacitu ve svém rozvaděči, další místo k využití.

Navíc jsou články typu Li-Ion odolnější vzhledem k vyšším teplotám (typicky když není možné aktivně daný prostor chladit), ve srovnání s olověnými variantami, kterým se zde zkracuje životnost. Modely lithium-ion pak nabízejí delší dobu zálohy a 2x až 3x delší životnost.

PS: Jestli tomu dobře rozumím, vyšší životnost je tou základní výhodou a tou druhou je to – teď si z toho dělám trošičku legraci –, že ji v podstatě strčíte pod stůl, který to unese, protože ty baterie jsou lehčí.

LV: Určitě, tyto nové modely Ultra dávají, jak jsem zmínil, nové možnosti použití. Tím, že jsou velmi tenké, například varianty 2,2 kW a 3 kW jsou vysoké pouze 1U, mohou být umístěny pod stůl nebo na stěnu, a jsou díky tomu, a nižší váze, použitelné i v nových prostředích a pro nové aplikace.

PS: Kdy budou tyto nové produkty ke koupi u nás v Česku? Už máte vzorky?

LV: V prodeji máme variantu 5 kW. V příštím roce přijdou do nové rodiny Smart-UPS Ultra další modely 2,2 kW, 3, 8 a 10 kW. Očekáváme také modulární řešení jednofázového záložního zdroje napětí Smart-UPS Modular Ultra ve verzích 5 až 20 kW. Ty budou profitovat z článků lithium-ion a mít špičkové vlastnosti ochrany napájení v malém prostoru pro zařízení vyšších výkonů 5 až 20 kW v redundantním provedení. Jedná se o verzi, která nám rozšíří portfolio a možnost dodat zákazníkům, kteří potřebují ochránit špičkovou infrastrukturu, jistotu. Pokud dojde k nějakým interním problémům v UPS, bude mít záložní zdroj napětí připravenou interní redundanci.

PS: To znamená, že redundanci lze využít nejen u stojícího, ale také u rackového řešení?

LV: Ano. Samozřejmě u těch standardních variant je nutné mít dva produkty, tzn. musíte spojit dvakrát UPS 3 kW, ale v té modulární verzi budou výkonové moduly 5 kW, které budete moci škálovat i za provozu. Už budou, v kompaktním řešení, uzpůsobeny tak, aby nabídly redundantní řešení i pro větší typy zařízení. Samozřejmě s napojením na další příslušenství.

PS: To jste mi vzal z úst, chtěl jsem se právě zeptat na aplikace, které jsou k dispozici. Bude tam třeba nějaká mobilní aplikace, sledování nebo nějaký software, přes který bych mohl v počítači vidět, co připojená UPS dělá, v jakém je stavu, jak vypadá životnost baterií, atd.?

Schneider Electric logoLV: Rozumím. Například varianta Smart-UPS Ultra 5 kW má v sobě obsaženou vestavěnou síťovou kartu. Je tam tedy standardní protokol SNMP, díky kterému samozřejmě můžete záložní zdroj připojit do místní sítě. K  síťové kartě máme jednak k dispozici náš software, který dokáže pracovat s virtuálními aplikacemi v serverech (za provozu dokáže UPS vypínat, ovládat, v případě výpadku napětí uložit rozpracované aplikace) a jednak tu máme standardní software EcoStruxure IT. Ten i v mobilní aplikaci, ať už v cloudové nebo jako nainstalovaný software u zákazníka, poslouží k monitoringu záložních zdrojů napětí a vlastně veškerých produktů, které mají síťovou kartu s SNMP. V tomto nástroji, který je otevřený všem produktům, potom zákazník dokáže monitorovat veškeré informace a jevy, které zařízení zvládá a posílá do sítě. Jsou zde i další zajímavé funkce.

PS: Děkuji za vyčerpávající informace, o softwaru si budeme povídat příště. Přeji hezký den.

LV: Děkuji moc za možnost představit tento nový produkt Smart-UPS Ultra a těším se na shledanou.

Související články

Leave a Comment