V době krize investujte s rozvahou. Druhotné licence mohou ušetřit až třetinu nákladů

software licence

SoftwareProBez software to nejde a sázka „výhradně na open source“ také není vždy možná. Jenže v době krize si firmy každou investici dvakrát rozmyslí. O nákupu nových programů a aplikací to platí dvojnásob. Opravdu je potřebujeme? Jenže pokud chcete na konkurenčním trhu přežít, potřebujete držet krok. Naštěstí i na nákupu software se dá ušetřit. Dokonce i aktuální verze programů můžete pořídit jako druhotné licence, a uspořit nemalou částku.

U nás v SoftwarePro aktuálně před koncem roku zaznamenáváme zvýšený odbyt právě po starších verzích softwaru. Pro mnoho lidí je trh druhotných licencí pořád ještě těžko pochopitelný. I když firmy si aktuální situaci uvědomují a nad IT investicemi opravdu přemýšlí, dobře je to vidět například u státních organizací, které ze svých veřejných zakázek druhotné licence předem bezdůvodně vyřazují. Přitom, s ohledem na ekonomickou situaci v zemi, neměly by to být právě ony, kdo by měl fungovat co nejefektivněji? Fungují přece za naše peníze. Tak proč by nemohli uvažovat jako běžná korporace a snažit se náklady na software optimalizovat? Že je přeprodej použitého software legální potvrdily soudy v EU již několikrát. Přitom právě státní organizace a firmy dávají velmi často před dnes tak trendy cloudem přednost trvalým licencím. Často i proto, že jim legislativa nic jiného neumožňuje. Proč tedy nepřipustit k výběru i “použité” licence? Dostupné jsou přece i v aktuálních verzích.

Investice v krizi? Chce to rozvahu

Výzkumy řady renomovaných společností ukazují, že nemalá část firem se rozhodla omezit výši svých investic. Je to logické, pokud jsou v ohrožení vaše příjmy, je potřeba omezit výdaje.

Jenže nákupu software se často nemůžeme vyhnout. Třeba jen proto, že do firmy přichází noví lidé, nebo třeba dostávají nové úkoly. V běžných distribučních kanálech se prodávají vždy jen nejnovější verze programů. Proč? Protože jsou nejlepší? Leckdy mají spíše jen mnoho funkcí, které uživatelé reálně ani neupotřebí. Navíc to pro správce často znamená problémy se zpětnou kompatibilitou některých souborů. Ovšem staré verze přece nejdou koupit. Opravdu? Ale jistě, že jdou. Právě distribuce druhotných licencí je tou cestou, jak získat přesně to, co potřebujete. Navíc za velmi rozumnou cenu.

I když ale chcete nebo potřebujete tu nejnovější verzi, je možné i tyto aktuální pořídit formou druhotných licencí. Krize bohužel znamená, že ne každá firma na trhu zůstane. Mnoho dalších pak restrukturalizuje své struktury. Výsledkem jsou volné licence, kterých se pak firmy zbavují. V současnosti lze při nákupu nejnovější verze software, pokud ji pořídíte formou druhotné licence, ušetřit asi třetinu nákladů ve srovnání s nákupem nové licence v běžné distribuci. Přitom na rozdíl od fyzického produktu, software se použitím „neošoupe“ a je pořád stejně funkční.

Co reálně potřebujete?

Využíváním druhotných licencí získává firma flexibilitu, která je – zejména v době krize – velmi ceněná. Tak jako můžete druhotné licence kupovat, můžete je přirozeně také prodávat. Někdy může být softwarový audit cestou, jak se dostat k zajímavým úsporám. Nejenže může odhalit nevyužívané licence, ležící zbytečně v šuplíku IT oddělení či jinde, které je možné odprodat. Celkově tak mohou druhotné licence ve vašem IT rozpočtu ušetřit více než slušnou částku a otevřít vám tak cestu k investicím do oblastí, které jste prozatím museli opomíjet.

Nákupem druhotných licencí můžete udržet jednotnou verzi software napříč firmou, což usnadní uživatelskou podporu. Odpadá nutnost investovat do té nejnovější a nejdražší verze potřebných programů, správce se nebude muset starat o pravidelnou údržbu tolika verzí, a v neposlední řadě, uživatelé budou pracovat v rozhraní, na které jsou zvyklí. Nová verze programu s sebou dost často nese také „vylepšení“ uživatelského interface. Jistě, uživatelé si nakonec zvyknou a výrobci se plácají po ramenou, jak to udělali dobře. Ale opravdu chcete v době krize nechat své zaměstnance tápat v nových menu? Neměli by raději dělat něco užitečného efektivně?

Cloud trvalé licence zcela nenahradí. Alespoň zatím

Jasným trendem u řady producentů software je přechod ke cloudovým řešením a modelu pravidelných plateb místo jednorázové licence. Snaží se nás přesvědčit, že tohle je budoucnost software a pokud chceme udržet krok, musíme prostě každý rok platit. Jistě, pro výrobce je to jednoznačně nejlepší volba – mají zajištěn pravidelný příjem. Ovšem, je to skutečně nejlepší varianta pro uživatele? Jste si naprosto jisti, že i v IT rozpočtu na příští rok najdete dostatek prostředků na – často nijak zanedbatelnou – platbu za cloudový software? Asi najdete, ale kde jinde budete muset ubrat? Co rok poté? A dalších pět? Zkusili jste někdy roční platbu za předplatné sady Office vynásobit 6 anebo 8, což je průměrná doba, po kterou průměrná česká firma drží jednu verzi kancelářského software?

Druhotné licence dávají šanci pořídit si trvalou licenci i u produktů, u nichž výrobci nejnovější verzi jako on-premise nenabízejí. Nevěřme jim ale, že cloud je jedinou cestou. Ostatně nedávno i Microsoft, který se nás již dlouho snaží přesvědčit, že Office 365 je jediná správná cesta, potvrdil přípravy Office 2022. To znamená, že i další verze Office bude k dispozici jako trvalá licence. Role cloudu určitě do budoucna poroste, přesto existuje řada situací, ve kterých se prostě nehodí. Naopak, tam kde je potřeba používat cloudové služby, dají se šikovně spojit s trvalými licencemi Office – spolupracují stejně dobře s novými i druhotnými licencemi. Naštěstí, i díky druhotným licencím, tu je stále cesta, jak profitovat z obou světů, pořídit si trvalou licenci za nejlepší cenu a například k ní předplatit pouze cloudové služby. Jedná se bezesporu o nejvýhodnější možnou variantu na trhu.

Patrik Sodoma, SoftwarePro

Obrázek: pch.vector/Freepik

Související články

Leave a Comment