Zrcadlovka v těle kompaktu

Canon PowerShot G1

S tím, jak se do našich životů rychle rozšířily smartphony, se každý z nás stal minimálně fotografem amatérem. Díky fotoaparátu stále po ruce prakticky cvakáme kdykoliv a kdekoliv. Proto není snad člověka, který by nechtěl vytvářet krásné a působivé snímky. Zatímco chytrým telefonům k tomu ještě nutný kus chybí, pro zrcadlovky to problém není a kompakty se jim přiblížily natolik, že není lehké jim odolat. Nabízejí totiž něco navíc, co zrcadlovky nedokáží a obrázky z těch lepších stojí opravdu za to.

Dnes jsme si pod drobnohled vzali průlomový PowerShot G1 X Mark III přinášející kvalitu digitální zrcadlovky v kompaktním těle. Je to již více jak čtyři roky, co se objevil jeho předchůdce. Ten moc spotřebitele nenadchl, ale u tohoto přístroje je vše jinak. Mezi jeho hlavní přednosti patří nový objektiv s trojnásobným optickým zoomem, snímač typu APS-C a obrazový procesor DIGIC 7. fotoaparát si tak poradí i s obtížnými podmínkami při vytváření fotografií i filmových snímků. Výhodou je, že se dá strčit do kapsy u džin, díky čemuž nad zrcadlovkou získává výhodu.

Výbava ze ze zrcadlovky

Canon PowerShot G1 X Mark III je tak přístroj pro fotografy, kteří hledají kvalitu digitální zrcadlovky v kompaktním těle. Ukrývá se v něm snímač podobný tomu, který využívá například digitální zrcadlovka EOS 80D. Rozsah hodnot ISO je od 100 až po 25 600, což znamená, že šum je při vyšších hodnotách relativně snesitelný. Výrazně tomu pomáhá i funkce pro automatickou optimalizaci jasu a korekci difrakce, tedy stejné funkce, které používá zrcadlovka Canon EOS-1D X Mark II.

Na váze a velikosti záleží

Na to, že jde stále o kompakt, který se pohodlně vejde do kapsy u bundy, baťůžku či s trochou šikovností také do kapsy u džin, jsou z něj snímky na vysoké úrovni. Natolik dobré, že při zběžném shlédnutí se dají zaměnit se zrcadlovkami střední třídy. Snímky jsou opravdu hezké a rychlost ostření i reakcí velmi rychlá. Zatímco jeho rozměry tedy potěší (115 x 78 x 51,4 mm), váha se blíží střední třídě zrcadlovek – PowerShot G1 X Mark III váží 400 gramů a například tělo Nikonu 5600 skoro 465 gramů. Tělo PowerShot G1 X Mark III je pevné a vyrobené z kovu. Fotoaparát se velmi dobře drží, padne doslova do ruky, a disponuje řadou užitečných ovládacích prvků (nechybí přední roller, ovladač korekce expozice apod.).

Objektiv a snímač s dobrými parametry

Univerzální objektiv s trojnásobným optickým zoomem (rozsah ohniskových vzdáleností 24 až 72 mm) dovoluje zaostřit již na 10 cm, což oceníte nejen při focení maker, ale také u dalších žánrů. Snímač typu APS-C v kombinaci s vysokou světelností f/2,8 až 5,6 umožňuje využívat i tvůrčích možností malé hloubky ostrosti. Díky cloně s devíti lamelami lze vytvářet fotografie s příjemně rozostřeným pozadím a kruhovým bokehem – snadno tak lze minimalizovat vliv rušivého pozadí a na snímcích vyzdvihnout to, opravdu důležité. PowerShot G1 X Mark III je první kompaktní fotoaparátem Canon se systémem automatického zaostřování s duálními pixely CMOS. Zaostřuje tak během pouhých 0,09 sekundy. Součástí přístroje je i stabilizace obrazu až 4 EV, která se přizpůsobuje chvění fotoaparátu a stará se o to, aby při fotografování v pohybu bylo ostré.

Ach to video

PowerShot G1 X Mark III má vestavěný centrální elektronický hledáček (Electronic Viewfinder, EVF), který díky organickému EL displeji a jeho 2,36 miliónům bodů nabízí zobrazení ve vysokém rozlišení. Velmi užitečné je i automatické zaostřování s podporou dotyku. Pochválit musíme vyšší mírou ochrany před prachem a vlhkostí. Výtku naopak máme k natáčení videa. Absence 4K videa dnes nejen ve vyšší cenové kategorii nepotěší. Video tak natáčí ve formátu MP4 s Full HD rozlišením při snímkovací frekvenci 60p. Obraz má dynamickou stabilizaci v pěti osách (koriguje chvění a otřesy během natáčení v pohybu) a vylepšuje ho i systému automatického zaostřování s duálními pixely CMOS. Součástí nového modelu je funkce pro tvorbu časosběrných filmů a nově se objevil režim pro pořizování panoramatických záběrů. Stačí stisknout tlačítko a pohybovat fotoaparátem ve vodorovném nebo svislém směru. Pro zachycení zvuků jsou k dispozici dva mikrofony umístěné na horní straně těla přístroje.

Konektivita a výdrž

Fotoaparátu nechybí nejen možnost připojit ho k zářením prostřednictvím Bluetooth, ale také Wi-Fi a k dispozici je i NFC. Bezdrátovou technologie Bluetooth je možné používat i pro dálkové ovládání – třeba přes mobil. K dispozici je také plně manuální ovládání prostřednictvím Wi-Fi, které dovoluje zobrazit na displeji chytrého zařízení živý náhled záběru. Baterie na jedno nabití dle specifikací má zvládnout 200 snímků. To není mnoho, ale na jednodenní použití by to mělo být více než dostačující, přičemž při testování dosahuje ještě lepších hodnot a vydrží více. Nabíjení probíhá jak prostřednictvím nabíječky, tak přímo ve fotoaparátu prostřednictvím USB konektoru, což mimo jiné znamená, že při nízkém stavu si lze pomoci powerbankou, kterou řada lidí nosí stejně z důvodu, abych jejich smartphonu nedošla „šťáva“, anebo zástrčkou v automobilu.

Závěrem – zhodnocení Canon PowerShot G1 X Mark III

Canon PowerShot G1 X Mark III si na nic nehraje. Je tím, čím je a co slibuje. V kompaktním těle nabízí obrazovou kvalitu velmi blízkou digitálním zrcadlovkám. Je na něm sice patrno několik kompromisů, kterými toho bylo dosaženo, ale na druhou stranu, kdyby jich nebylo, potom by nebyl tím, čím je. Fotoaparát není pro každého, ale v ruce profíka jde o velmi dobrého pracanta. Amatér s ním potom získá také krásné snímky, které mu budou závidět nejen uživatelé jiných pokročilých kompaktů. Cena je stanovena na 30 000 Kč, což je i cena střední zrcadlovky se setovým objektivem. Ta však na rozdíl od Canon PowerShot G1 X Mark III nelze strčit do kapsy u džin!

Související články

Leave a Comment