Trh s monitory v ČR roste

Evropský trh s monitory většinu roku 2017 stagnoval. V prvním čtvrtletí 2018 však vykázal růst ve výši 8 %. Děje se tak díky atraktivitě monitorů s vysokým rozlišením (QHD a UHD), ultra širokým panelům, zakřiveným monitorům, velkoformátovým monitorům a také kvůli novým inovacím a jejich přínosu pro vyšší produktivitu. Klíčovým faktorem byl i růst herního segmentu. Také na českém trhu se prodeji monitorů daří.

Podle posledních údajů analytické společnosti Context vzrostl trh s monitory v Evropě v prvním čtvrtletí roku 2018 o 8 %. Roste především prodej větších úhlopříček (od 24,5” do 35”), přičemž tržní podíl menších monitorů s úhlopříčkami menšími než 23-24” nadále klesal. V tomto segmentu trhu se daří značkám AOC a Philips a to především díky inovacím produktů Philips, jako jsou ekologická řešení (například PowerSensor, který deteguje nepřítomnost uživatele a snižuje jas až o 80 %), pop-up webová kamera nebo dokovací funckionalita monitorů s USB-C připojením. Úspěch AOC leží především v bohaté nabídce herních monitorů, včetně profesionálních panelů s 240 Hz a netradičními 35” ultra širokými monitory.

Společnosti AOC a MMD dosáhly v součtu 15procentní podíl na evropském trhu, což z nich dělá jedničku v prvním čtvrtletí 2018. Z celkového počtu 22 zemí a oblastí v Evropě drží obě značky první pozici v 11 zemích a druhé místo v šesti dalších.

V České republice a na Slovensku se počet prodaných kusů AOC a Philips zvýšil ve srovnání s Q1/2017 o 17 %, což je významný nárůst, když vezmeme v potaz téměř zanedbatelný nárůst celého trhu o 1 % v této oblasti. Největší zásluhu na těchto číslech má Philips s 35procentním nárůstem prodeje monitorů ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Neprodávanějšími byly modely s vysokým rozlišením a velkou úhlopříčkou (40”+). Ve 40” monitorech zvýšil Philips svůj podíl na trhu v Q1/2017 z 47,4 % na 75,2 %, a v 43” monitorech drží 42,3% tržní podíl.

Související články

Leave a Comment