Tisk fotografií z mobilu do 40 sekund

HP Sprocket

Vytáhnout z kapsy, vytisknout fotografii ze smartphonu či tabletu a za čtyřicet sekund se věnovat už něčemu zcela jinému. Není to fikce, ale běžná realita. Na trhu existuje malá, lehká, kompaktní a snadno nastavitelná tiskárna umožňující tisk kdekoliv.

Na trhu jsou k dostání nejen malé projektory, ale také další kompaktní zařízení. Příkladem je HP Sprocket, umožňující tisknout i tam, kde to dříve nebylo možné. Ačkoli nikdy nemůže nahradit plnohodnotnou tiskárnu, je zábavné a umožňuje vytvořit fotografii v papírové podobě lusknutím prstu. To samé už léta umí Polaroid, ale tato tiskárna je nejen, ale umožňuje je i přizpůsobovat.

O tisk se stará termosublimace

Roztomilá tiskárna díky svým rozměrům 75 x 116 x 23 mm a váhou 172 gramů se vejde do kapsy a připojit se k ní mohou zařízení s iOS nebo Android prostřednictvím Bluetooth rozhraní. Velkou výhodou HP Sprocket je i to, že neobsahuje žádné tonery. Podobně jako Polaroid totiž vsází na tik na speciální papíry. Tiskárna tak pracuje na termosublimačním principu, je barevná a pro tisk využívá technologii ZINK. V balení zařízení, které je jen o něco větší, než balíček cigaret se kromě tiskárny skrývá USB kabel, návod a balíček papírů. HP Sprocket je k dispozici ve dvou baleních – černá a bílá. Tělo je vyrobeno z lesklého plastu a vyznačuje se zaoblenými rohy, čímž působí vkusně. Na zařízení je k dispozici jedno tlačítko pro zapnutí a vypnutí, dioda signalizující stav tiskárny a USB port.

Kapesní tiskárna HP Sprocket podporuje velikost formátu 5 x 7,6 cm. Do jeho zásobníku se vejde 10 fotopapírů a tisk jedné barevné fotky trvá pouze cca 40 vteřin a pro daný formát nabízí rozlišení 313 x 400 dpi. Jak již bylo sděleno, ke smartphonu či tabletu se tiskárna připojuje prostřednictvím Bluetooth technologie. Dodávaný USB kabel slouží pouze k dobíjení zabudované baterie. Na jedno nabití (trvá cca 90 minut) zvládne vytvořit 35 snímků a navíc podporuje bezokrajový režim. Tiskárna se obsluhuje vlastní appkou (jak pro iOS, tak Android), která je v češtině. Po instalaci nabídne průvodce pro konfiguraci a připojení k tiskárně. Nechybí ani obrazová instruktáž, jak s HP Sprocket pracovat.

Jedna fotografie za 17,5 Kč

V aplikaci se skrývá grafický editor, s jehož pomocí je možné nejen procházet snímky v připojeném zařízení, ale pomůže s jejich tiskem, úpravou jasu, kontrastu, oříznutím, otočením, tvorbou koláží apod. To vše proto, aby vypadaly podle představ. Vkládat je možné také různé animace, jako jsou medaile, brýle, čepice a jiné. Nechybí možnost vytvářet momentky pomocí rámečků. V aplikaci je možné připojit účty sociálních sítích jako je Instagram, Facebook či Google+ a tak snadno tisknout přímo z nich.

Vytištěné fotografie jsou na takto malé zařízení více než povedené. Dokonce na lepší úrovni než fotografie z Polaroidu. Poskytují živé barvy, ale nejlepších výsledků dosahuje přece jen u černobílého snímku. Rozhodně však není na místě srovnání s klasickou fototiskárnou. Zde má navrch klasická technologie, na druhou stranu, těžko se bude na cestách nosit a nesmíme zapomínat ani na nutnost doplňovat inkoust. Balení 20 papírů do HP Sprocket stojí 350 korun, což znamená, že vytištění jedné fotografie přijde na 17,5 Kč. Není to sice málo, ale na druhou stranu, kdo kdekoliv a kdykoliv vytiskne fotografii, která se navíc dá přilepit? Ano, fotografie po sloupnutí zadního papírku jsou samolepící.

Závěrem, aneb zhodnocení HP Sprocket

 

Tisk malých snímků z mobilu nebo tabletu nebyl nikdy jednodušší – ať už z fotografických alb nebo z účtů na sociálních sítích. HP Sprocket je pohodlnou a přitažlivou volbou, která nabízí dobrou cenu (stojí 3 199 Kč), vynikající rozměry, velkou rychlost, dobrou kvalitu tisku a uspokojivé provozní náklady. Tiskárně bychom vytkli však omezené možnosti připojení (pouze přes Bluetooth ke smartphonům a tabletům s iOS a Android) a i to, že lesklý plast je magnet na otisky a prach.

Související články

Leave a Comment