Stvořeno pro kreativce – kompaktní 360° kamera se 4K videem

Ricoh theta

Pořizovat dnes běžné snímky není problém. Po čem byste však sáhli v případě, že byste chtěli udělat nějakou netradiční fotografii? Již léta tu existuje rozvíjející se segment sférických fotokamer, zachycující 360° obrazy do jediného snímku. Vzhledem k rychlému rozvoji trhu s virtuální realitou a expanzi sociálních médií podporujících 360° snímky vzrostla potřeba využívat tyto snímky v mnoha pracovních odvětvích a očekává se, že poptávka po kamerách snímající 360° obraz bude i nadále růst.

Ricoh v minulém roce oznámil příchod nové sférické fotokamery Theta V, která pokračuje v této řadě – první zařízení spatřilo světlo světa v roce 2013 a toto je jeho pátá verze. Tento model vyšší třídy byl vylepšen a nově tak nabízí záznam videa s rozlišením ve 4K (dříve jen Full HD), připojení přes Bluetooth (nechybí ani Wi-Fi) a prostorový záznam zvuku. Hned na úvod musíme vyzvednout možnost pořídit 360stupňový snímek jedním stisknutím spouště. Ve fotoaparátu se ukrývá nástroj, umožňující zachytit kompletně celou situaci včetně osob, které snímek pořizují, a následně přenést celkovou atmosféru snímku přátelům a rodině, jako by se účastnili snímané scenerie.

Ricoh thetaFotoaparát je lehký, váží 121 gramů. Jeho rozměry jsou 45 × 131 × 23 mm. Theta V oproti předchozímu modelu je vybavena vyšší rychlost zpracování a přenosu i velmi objemných dat. Výhodou je, že kameru lze připojit ke smartphonu, a tak s pořízenými snímky dále pracovat. Lze je nahrát na webovou stránku www.theta360.com či je sdílet na sociálních sítích, jako jsou Facebook, Twitter a Tumblr. Speciálně oříznutý snímek lze sdílet i na Instagramu. Sférické videoklipy je pak možno vkládat na 360° kanály jako jsou Google Maps, Google+ a YouTube.

Do těla byl vložen i nový obrazový snímač, který má snížit spotřebu energii. Kombinací technologií zpracování obrazu, jež byly vyvinuty u digitálních SLR zrcadlovek a fotoaparátu GR, došlo ke zpřesnění expozice a vyvažování bílé barvy. Také bylo vyladěno nastavení pro získání přesného a přirozeného zobrazení 360°sférických snímků s vysokým rozlišením – a to díky výkonu přibližně 14,0 efektivních megapixelů pro statické snímky.

Kdo by dnes nechtěl pořizovat videa? Zajímavá videa? Theta V dokáže natáčet 360° videa ve 30 snímcích za sekundu při rozlišení 3 840 x 1 920 pixelů, což odpovídá formátu 4K. Kromě podpory formátu souboru H.264 pro nahrávání videa je podporován i novější standard pro kompresi videa H.265. Čtyřkanálový mikrofon podporuje 360° prostorové nahrávání zvuku. Díky tomu, že nahrává zvuky všemi směry – nejen v horizontálním směru, ale i ve vertikálním, jsou reprodukovány všechny zvuky ve videu, jak byly zaznamenány v reálném prostředí. Při použití speciálního příslušenství – 3D mikrofonu TA-1 – je možné zachytit přirozený zvuk v plném rozsahu nízkých i vysokých frekvencí. Perličkou je možnost využít streamování videa v reálním čase přes internet.

Další vlastnosti:

  • Při expozici lze použít čas závěrky až 1/25 000 sekundy
  • Podporuje záznam s vysokou citlivostí ISO3200 (při manuálním režimu u snímků)
  • Kapacita interní paměti je 19 GB a dovoluje zaznamenat kolem 4 800 snímků
  • došlo ke zlepšení přesnosti zpracování horní/spodní korekce v kombinaci nově zařazeným gyrosenzorem a interním senzorem zrychlení
  • Minimální doba při intervalové expozici byla snížena a lze nyní exponovat v intervalu 4 sekund, polovinu doby než je u konvenčních modelů
  • Použitím pouzdra pod vodu (volitelné), lze snímat 360°záběry až do hloubky 30 metrů

Závěrem
Ricoh Theta V v malém těle připomínající diktafon velmi dobře padne do ruky. Může se pochlubit povedeným designem. Ukrývá v sobě dva fotomoduly ze 180° záběrem. Po stisknutí spouště pořídí dva snímky a ty následně složí do sférické fotografie. K ovládání slouží čtyři tlačítka a nový uživatel se bude muset chvíli s přístrojem sžívat. Nabíjení probíhá přes micro USB konektor a baterie dle výrobce vydrží pořídit cca 300 snímků a 80 minut videa. Vytkli bychom mu snadnou možnost poškrábání objektivů – vyčnívají mimo tělo. Fotoaparáty této značky byly asi první přístroje tohoto typu, které se dostaly do masového prodeje. Pokud se však podíváme na konkurenční výrobky, jsou již běžně k dostání jak od výrobců méně známých, tak od těch prémiových. Nicméně Ricoh Theta V je k dispozici za necelých 12 tisíc korun.

Související články

Leave a Comment