Sharp pohlcuje PC divizi Toshiby

Toshiba

Pouhých osm let japonská značka Sharp nebyla producentem počítačů. Díky nejnovější akvizice počítačové divize společnosti Toshiba za 36 miliard dolarů se na tento trh opět po krátké době vrací.

Cena transakce není nikterak vysoká. Navíc tato divize Toshiby byla již delší dobu na prodej, ale zatím o ni nebyl takový zájem. Sharp za své peníze převezme 80,1 procenta v divizi osobních počítačů společnosti Toshiba a naopak jim ponechá značku Dynabook. Stejně jako v případě televizorů, i v osobních počítačích může Sharp spoléhat na výrobní kapacity svého mateřské společnosti Foxconn.

Musíme podotknout, že Sharpu se dříve s PC celkem dařilo. Byla to právě tato značka, která pravidelně přinášela různé inovace, mimo jiné byla první, kdo uvedl na trh notebook se dvěma displeji (druhý se ukrýval v touchpadu).

Počítačová divize Toshiby podle Bloombergu za poslední tři fiskální roky měla vykázat operativní ztrátu ve výši téměř 100 milionů yenů a výrazně každoročně klesaly rovněž její prodeje. Nejvíce počítačů Toshiba prodala v roce 2011, kdy podle dat vyprodukovala téměř 18 milionů počítačů. V loňském roce potom už pouze 1,4 milionu. Toshiba se touto transakcí snaží i nadále nahradit ztrátu, kterou v posledních letech nabrala a to nejen z důvodu zkrachovalé americké společnosti Westinghouse, kterou vlastnila.

Související články

Leave a Comment