Recenze: Šikovná barevná oboustranná multifunkce

MFC-L9570CDW Details_10_RT

BrotherMultifunkční barevné zařízení Brother L9570CDW formátu A4, které uspokojí potřeby menší i střední firmy. Zařízení je schopné kopírovat, skenovat i tisknout. Jeho výhodou je možnost oboustranného skenování až 90 listů najednou z horního podavače dokumentů.

Uživatel může obsluhovat toto zařízení prostřednictvím ergonomicky umístěného a přehledného panelu, kde na jeho levé straně je umístěna barevná pětipalcová dotyková obrazovka, k zadávání voleb je pak na pravé straně umístěn ještě numerický tlačítkový panel. Multifunkce je určena pro tiskové výkony kolem šesti tisíc stran měsíčně.

Skener má rozlišení až 1200×2400 dpi. Sklo skeneru je umístěno pod odklopným oboustranným podavačem dokumentů ADF, který slouží pro skenování případně kopírování většího množství jednotlivých listů, což práci značně zrychluje. Podavač pracuje velmi spolehlivě, při našem testu se v něm žádný papír nezasekl a ani se nestalo, že by do mechanismu podavače byl nabrán více jak jeden list papíru. Kopírování a tisk pak probíhá v základním rozlišení 600×600 dpi, tuto hodnotu lze ale měnit na 1200×600 dpi.

Obsluha

Barevný dotykový panel má přehledné ovládání a všechny jeho nabídky jsou pečlivě lokalizovány do českého jazyka. Vše se ovládá dotykem na jednotlivé ikony, které pak vyvolávají další podmenu, související s prováděnou činností. Základní nabídka obsahuje možnost faxování, kopírování a skenovaní. Dále je tu možnost nastavování parametrů multifunkce, možnost využití zabezpečeného tisku a další možnosti. Druhá základní obrazovka pak nabízí možnost tisku z USB nebo skenování a odeslání elektronických kopií na toto zařízení. Je možné však spolupracovat přímo i s webovými službami, jako je například OneDrive, OneNote, Dropbox, Google Disk i další cloudová úložiště.

Pomocí doprovodných aplikací pak můžete skenovat a odeslat naskenovaný obraz dokumentu třeba do mobilu, nebo variovat sken tak, že toto zařízení formátu A4 dokáže složit formát A3 ze dvou obrazovek A4, tedy po skenování dokumentu A3 přeloženého na dvě poloviny. Jedna z možností je pak převod skenovaného dokumentu například rovnou do Wordu.

Výhodou je pak definování vlastních obrazovkových menu, které pak slouží jednotlivým uživatelům ke snazší orientaci. Zde je možné jednotlivým položkám obrazovky přiřadit nějakou činnost nebo dokonce zadat makro, tedy posloupnost po sobě jdoucích úkonů. To značně zrychluje činnost obsluhy a usnadňuje jí to práci při často opakovaných činnostech. Tvorba menu je intuitivní a uživateli je v každém kroku definice makra nabídnuta možnost, jak má – nebo spíše jak může – dále pokračovat. Tak je možné definovat třeba makro, které naskenuje předlohu a uloží ji rovnou na USB disk nebo ji rovnou odešle na e-mail přihlášeného uživatele. Každé makro může mít libovolný název. Aktivuje se klepnutím na jeho ikonu na obrazovce, delším podržením je možné makro kdykoli potom modifikovat.

NFC

Výhodou tiskárny je přítomnost NFC, takže spárování s mobilním telefonem k tisku nebo skenování je velmi snadné. Po přiložení mobilního zařízení s NFC na vyznačené místo vedle numerického bloku proběhne vzájemné spárování a poté může uživatel tisknout případně skenovat požadované dokumenty.

Multifunkce tiskne rychlostí 31 stran za minutu v černobílém i barevném režimu a je schopna přijmout papír až do gramáže 163 g/m2. Tiskové rozlišení je v základu 600×600 dpi, ale je možné dosáhnout až 2400×600 dpi.

Multifunkce Brother je vybavena systémem automatického duplexu, a tak můžete papíry potiskovat oboustranně bez nutnosti je manuálně obracet nebo vlastně nechat potisknout všechny z jedné strany, pak balík ručně otočit a potisknout jej ze strany druhé. Oboustranný tisk je velmi užitečná funkce – a kdo ji jednou vyzkoušel, ten nám dá za pravdu, že tato možnost zvyšuje hodnotu multifunkčního zařízení několikanásobně!

Tonery

MFC-L9570CDW Details_18Tonery jsou uloženy pod skenerem a po odklopení předního krytu jsou po povytažení velmi snadno přístupné. Každý z nich by měl při běžném 5% pokrytí vydržet cca 9000 výtisků. Pro ty, kteří se ještě nesetkali s barevnou laserovou tiskárnou, uvádíme informaci, že každý z tonerů (jsou čtyři – CMYK) je lze vyměňovat samostatně. Je tedy možné – po upozornění na displeji – vyměnit třeba jen žlutý toner a pokračovat dále v práci. Po vyjmutí všech tonerů, umístěných na jednom výsuvném držáku se dostanete k tiskovému pásu, který slouží k přenosu barev z tonerových kazet na papír. Pod tímto pásem se pak nachází odpadní nádobka na přebytečný toner.

Papíry

Zcela dole je pak umístěn klasický zásobník na 250 listů papíru. Sklopením předního víka pak získáte přístup k univerzálnímu podavači až na 50 listů. Tento je vybaven vodítky, takže si můžete nastavit formát papíru, který budete potiskovat, například obálky.

První výtisk je uživateli k dispozici do 15 sekund po přijetí tiskových dat do tiskárny.

Připojení tiskárny

Co se týče propojovacích míst, tiskárna má na zadní stěně nahoře vpravo umístěny konektory pro připojení k ethernetové síti, USB konektor a zásuvku pro připojení k telefonní síti – pro účely faxování. A protože jsme se už bavili o NFC, pak ještě je jistě jasné, že tiskárna by měla vládnout nějakou formou bezdrátového připojení – ano, je tomu tak. Tiskárna vládne Wi-Fi, takže na ní můžete posílat požadavky o tisk bezdrátově nebo bezdrátově odebírat výsledky skenování předloh.

Mobilní aplikace navíc

Abychom byli konkrétnější, k tomu, abyste mohli tisknout případně skenovat, potřebujete aplikaci iPrint&Scan, která je zdarma jak pro Android, tak i pro iOS nebo Windows. Po prvním spuštění jsou aplikací iPrint&Scan nabídnuty dostupné tiskárny a po výběru „té naší“ můžete tisknout nebo skenovat. Výhodou aplikace je to, že nám zobrazuje nastavené parametry tiskárny a její stav, dále pak informuje i o stavu jednotlivých tonerů v tiskárně. Všechny činnosti tiskárny lze pak ovládat klepnutím na velké ikony. Tisknout můžete nejen dokumenty umístěné v zařízení, ale třeba vybrané webové stránky, obrázek právě vytvořený kamerou na přenosném zařízení, tiknout můžete z různých cloudových služeb.

Co to stojí?

Tiskárna je k dostání za cenu kolem 29 tisíc korun, optický pás (na něm se vytváří obraz budoucí stránky, který je přenesen na papír a poté zapečen tiskovým válcem) je k dostání za cca 1200 Kč (opět včetně DPH), černý toner stojí cca 2600 Kč (vč. DPH) a barevné tonery jsou po 6700 korunách vč. DPH. Černý i všechny barevné tonery mají výtěžnost 9000 stran A4 při 5% pokrytí.

Hodnocení

Velmi svižná a snadno ovladatelná multifunkční tiskárna s možností oboustranného barevného tisku, skenování a kopírování. Její předností je velmi dobrá kvalita tisku, poslouží – dle našeho názoru – v menších i větších firmách s tiskovým výkonem kolem 6000 stran za měsíc. Cenu tisku jedné stránky si můžete spočítat, ale na strategii Brother se nám líbí, že cena nejpoužívanějšího černého toneru je nastavena mnohem příznivěji než cena tří zbývajících barevných tonerů. Pokud tedy budete využívat barevný tisk například na tisk prezentační grafiky nebo nátisk obrázků, výročních zpráv a tak podobně, a prioritně budete tisknou černobíle, pak se dají tiskové náklady udržet vcelku na uzdě.

V každém případě chválíme snadnost obsluhy, možnost definic vlastních tiskových maker pro jednotlivé uživatele, i existenci NFC, které usnadňuje připojení nositelných zařízení k tiskárně a snadnou instalaci potřebné aplikace iPrint&Scan pro ovládání mobilního tisku a skenování. Tato aplikace je velmi užitečná – třeba pro správce podnikového IT – ten si několika klepnutími do mobilu může zjistit stav tiskárny a náplň jednotlivých barev v tonerových kazetách, aniž by musel tuto informaci vyvolávat přímo na obrazovku multifunkce samotné a chodit k ní.

Dále vysoce hodnotíme možnost plnohodnotného automatického duplexu i snadnou proveditelnou údržbu tiskárny od výměny tonerů přes tiskový pás až po čistění zásobníku na přebytečný toner. Výměnu těchto komponent zvládne každý trochu technicky nadaný jedinec.

Vzhledem k rozlišení skeneru a tisku je tato tiskárna předurčena pro firemní kancelářské použití. Ostatně – je to i výhoda –, pokud by skener měl rozlišení třeba až 9600 dpi, nutilo by to zaměstnance ke skenování obrázků pro své potřeby. Stejně tak omezení rozlišení tiskového mechanismu maximálně na 2400×600 dpi předurčuje tuto multifunkci k použití pro kancelářské potřeby a nikoli jako stroje pro tisk fotografií z dovolených.

Náš názor zní: dobrá multifunkce za slušnou cenu s rozumnými tiskovými náklady, odpovídající předurčenému firemnímu použití.

Technické parametry

Typ tiskárny: Laserová

Multifunkční: Ano

Rozlišení – černé normální [DPI]: 2400 x 600

Rychlost černého tisku – normální [stran/min]: 31

Automatický oboustranný tisk: Ano

Rozhraní: RJ-45, USB 2.0, USB host, Wi-Fi

Technologie tisku: Laser

Formát tiskárny: A4

Velikost standardní paměti [MB]: 1024

Spotřeba [W]: 580

Barevná/Černobílá: Barevná

Rozlišení – černé normální [DPI]: 2400 x 600

Rozlišení – barevné normální [DPI]: 2400 x 600

Rychlost černého tisku – normální [stran/min]: 31

Rychlost barevného tisku – normální [stran/min]: 31

Tisk první strany po [sec.]: 15

Maximální hmotnost tiskových médií [g/m2]: 163

Doporučené pracovní využití [stran za měsíc]: 6000

Hardwarové rozlišení skeneru [DPI]: 2400 x 1200

Ploché provedení skeneru: Ano

Podavač skeneru: DADF (50 listů)

Rozměry [mm]: 495 x 526 x 549

Hmotnost v kg: 27,9

Oddělené barevné náplně: Ano

Automatický oboustranný tisk: Ano

Kopírka: Ano

Fax: Ano

Skener: Ano

Multifunkční: Ano

Podpora W10: Ano

-LiM

Související články

Leave a Comment