Prémiový monitor, který hlídá, zda u něj někdo sedí

Philips 240B7QPJEB

Oči. Nejdůležitější smyslovým orgán, na který často zapomínáme. Denně je namáháme dlouhým sledováním displejů. Proto se jejich výrobci snaží vyvíjet produkty, které by oči zatěžovaly co možná nejméně. Jedno takové řešení z oblasti monitorů jsme měli možnost otestovat. A šetří nejen oči.

Zrak lze považovat za nejdůležitější smyslový orgán člověka, protože až 80 % informací z okolního světa získáváme tak, že prostě otevřeme oči – i přesto mu nevěnujeme dostatečnou péči. Zejména je trápíme čtením a sledováním displejů. Na monitorech, ale i dalších zařízeních konzumuje obsah, a přitom se divíme, proč nás bolí. Lékem může být pečlivý výběr monitorů. Společnost MMD nabízí zajímavé řešení v podobě 24palcového LCD monitoru, který zohledňuje nejen naše zdraví, ale je šetrný i k naší planetě. Philips 240B7QPJEB nabízí ekologické a uživatelsky přívětivé funkce, včetně PowerSensoru, který vypne monitor, pokud nikdo není u stolu, a speciální mód LowBlue redukující modré světlo.

Všestrannost a elegance

Od monitoru Philips 240B7QPJEB nečekejte 8K a ani 4K rozlišení, jeho přednosti jsou v něčem jiném – nabízí dokonalé pohodlí pro práci a šetří oči i v případě, že jeho majitel pracuje opravdu dlouho. Čtyřiadvaceti palcová úhlopříčka (61,1 cm) nabízí rozlišení 1 920 x 1 200 dpi (rozteč bodů 0,27 mm) a dobou odezvy 5 ms. Technologie IPS, přináší široké pozorovací úhly 178° horizontálně i vertikálně, které nejsou z naší praxe špatné, ale ještě jim k dokonalosti trochu chybí. Z přímého pohledu je vše jasné, ale z bočních pohledů bychom čekali přece jen více ostrého obrazu. Rozměry monitoru jsou 533 x 549 x 257 mm a jeho hmotnost 6,57 kilogramů. Zasazen je do černého plastu (vyroben z 85% recyklovaného plastu s TCO Edge certifikací), díky svému stojanu ho lze polohovat vertikálně a nechybí ani možnost snadného naklánění či otočení o 180°. Podstavec je navíc otočný, takže monitor je možné nastavit dokonale podle potřeb. Okraje rámečku jsou tenké (2 mm), avšak displej začíná až na 0,8 mm od kraje. I tak se velmi dobře hodí do multimonitorového prostředí.

Kabelové vstupy má umístěné na spodní hraně. Využít lze mini DisplayPort, DisplayPort, HDMI, USB, VGA (D-Sub) a audio vstup a výstup. Od zabudovaných reproduktorů nečekejte téměř nic. Jejich výkon je 4 watty, ale zvuk podávají plochý, a tudíž prakticky nepoužitelný. Spotřeba monitoru se pohybuje kolem 16 wattů. Díky PowerSensoru, který funguje na jedničku, tak svými nároky rozhodně nezatíží rozpočet za energii. Philips 240B7QPJEB se ovládá prostřednictvím čtyř tlačítek umístěných v pravém dolním rohu. Menu je jednouché a snadné na pochopitelné.

Pohodlí pro oči díky LowBlue režimu

Technologie podsvícení je W-LED, jas dle technických specifikacích 300 cd/m², barev nabízí 16,7 milionů a o další vylepšení barevnosti se stará funkce SmartImage. Udržet si svěží a zdravý zrak je klíčem k většímu pracovnímu pohodlí. Nadměrné vystavení se modrému světlu, jež monitory vyzařují, však může poškodit oči. Režim LowBlue čelí tomuto nežádoucímu účinku chytrou softwarovou technologií pro snížení krátkovlnného modrého světla. Režim LowBlue je doplněn o technologii Philips Flicker-free, která redukuje jas a blikání monitoru.

Philips 240B7QPJEB během svého provozu šetří energii prostřednictvím zmíněného PowerSensoru – vestavěný „senzor na lidi”, který vysíláním a přijímáním neškodných infračervených signálů zjišťuje, je-li někdo přítomen před obrazovkou, a automaticky zmenší jas monitoru vždy, když se uživatel vzdálí. To může snížit výdaje za energii až o 80 % a prodlužuje životnost monitoru. Jen je opravdu nutné se trochu hýbat. V případě strnulého několika minutového pozorování displeje k tomu může dojít raz dva. Naštěstí v OSD menu existuje možnost změnit citlivost čidla, a tak detekovat třeba i sebemenší pohyby. Obrazová kvalita je přitom na velmi dobré úrovni. Obraz je velmi ostrý a živý a podává věrné barvy a jas.

Závěrem, aneb zhodnocení Philips 240B7QPJEB

V této cenové kategorii (monitor stojí 5 900 Kč) neexistuje mnoho monitorů, které by nabídly to, co má Philips 240B7QPJEB (snad jen vybrané dražší konkurenční modely). Pravděpodobně však nevypadají tak dobře a nemají takové kompaktní rozměry, jako tento. Monitor může zlepšit pracovní výkon v jakékoliv moderní kanceláři díky kombinaci kvalitních barev, širokých pozorovacích úhlů, IPS technologie, poměru stran 16 : 10 a především díky režimu LowBlue. Naopak reproduktory jsou spíše takovou nouzovkou. Zamrzet však mohou pozorovací úhly, které mohou činit problémy v případě používání monitoru v pracovních skupinách.

Související články

One Thought to “Prémiový monitor, který hlídá, zda u něj někdo sedí”

  1. […] 272B8QJEB značky Philips je bratříčkem námi dříve recenzovaného 240B7QPJEB. Nabízí podobné vlastnosti, a největším rozdílem je o něco větší zobrazovací panel a […]

Leave a Comment