Vyrobit stylový, funkční, lehký, a přitom všestranný notebook je pořádným oříškem pro nejednoho zavedeného počítačového manufakturníka. Většinou z této touhy vznikne nějaký kočkopes. My však známe někoho, komu se to podařilo. Navíc tento počítač je magnetem pro ty nejmladší, tedy generaci Z, která jistě ocení jeho bleskurychlou změnu v tablet.
Koncem loňského roku se do distribuce dostala nová generace oblíbených flexibilních notebooků Lenovo Yoga. Námi testovaný model Yoga 730 je vybaven pro každodenní práci, zábavu, ale i kreativitu. Jeho tvary potom dají tušit tomu, že nejde o žádné ořezávátko, ale že vše je uzpůsobeno pro pohodlné používání, a navíc si raz dva získá i své okolí.
Celokovové tělo a pevné provedení
Jeho krásné kovové tělo (dostupný je ve třech barvách – platinové, šedé a měděné barvě) a minimalistické rámečky okolo displeje budí dojem, že jeho majitel z pohledu designu dostal to nejlepší, co trh aktuálně nabízí. Dojem podtrhuje podsvícená klávesnice, extra tenké provedení a také váha (1,1 kilogramů). Jeho rozměry jsou šířka 307 mm, maximální výška 14 mm a hloubka 216 mm. Tělo je pevné, a tak není nutné se obávat, že špatným uchopením (třeba pouze v rohu) by se mu něco mohlo stát (třeba ohnout). Lenovo Yoga 730 se vyrábí buď s 13 či 15palcovým displejem. My měli k dispozici menší variantu.
Celokovové tělo má výhody v tom, že dobře odvádí teplo, ale také se po delší době v zátěži pochopitelně může ohřát. Naštěstí tu je aktivní ventilátor, který je však při vyšším zatížení slyšitelný. Není to sice nic, co by se nedalo tolerovat, ale přece jen slyšitelný je. Na druhou stranu průduchy jsou vedeny v zadní části notebooku (mezi panty), takže se není zapotřebí bát, že by teplo nějak vadilo třeba při práci na kolenou. Každopádně při běžné kancelářské práci se notebook nehřeje a ani není téměř slyšet.
Rychlý a všestranný
Po hardwarové stránce je zařízení vybaveno nejnovější osmou generací procesorů Intel až po Core i7, až 1 TB úložištěm. Náš model byl osazen CPU Intel Core i5 8250U Kaby Lake R, integrovanou grafickou kartou Intel UHD Graphics 620, velikost RAM činila 8 GB a pro úložiště byl zvolen SSD disk o kapacitě 256 GB. Dále je součástí již zmíněná podsvícená klávesnice (nabízí dva režimy intenzity světla + vypnuto), dobře fungující čtečka otisků prstů, tři USB-C porty (dva jsou v provedení Thunderbolt) a 3,5” audio port. Panty působí kvalitním dojmem, nikde nic nevrže a notebook tak dobře drží zvolený úhel.
Displej používá IPS panel s rozlišením 1 920 × 1 080 px (k dispozici i v 4K) s poměrem stran 16:9 a je v lesklém provedení s antireflexní úpravou. Díky vybavení tenkými 5,9 mm rámečky a jasem 300 nitů lze vidět opravdu hodně. Displej je navíc dotykový, přiloženo je speciální hardwarové pero (Active Pen 2) pro kreslení a v kombinaci s operačním systémem Windows 10, vybavený technologií Windows Ink se z něj otočením stane kreslící plátno, anebo tablet. Mimochodem, pero lze díky nástavci strčit do USB portu, a tak ho mít neustále po ruce, a přitom nikde nebude zavazet či ho neztratíte. Tedy pokud ho nevylomíte – o což máme trochu strach. Díky Active Pen 2 však vše zvládnete zapsat nejen na klávesnici, ale i přímo na displeji zařízení. S 4 096 úrovněmi citlivosti přítlaku je dvakrát přesnější než konkurenční pera. Stiskněte jednou Bluetooth pero a otevřete Windows Ink. Nakreslete si svou cestu na mapu nebo malujte mistrovská díla díky vysoké přesnosti a citlivosti a ještě víc. Kreativitě se meze nekladou.
Stvořen nejen pro práci
Baterie v kombinaci s použitou technologií dostačí pro dlouhé používání bez nutnosti hledat zásuvku. Pouhých 15 minut nabíjení poskytne 2 hodiny výdrže a s celkovou udávanou 11hodinovou výdrží baterie při plném nabití byste se nemuseli strachovat, zda Yoga 730 neztratí dech. V praxi při běžné práci se dostanete k 10 hodinám a při náročné práci či sledování filmů k pěti hodinám. U tak malého, respektive kompaktního zařízení, jsme v případě zvuku moc neočekávali, a proto jsme byli mile překvapeni, když jsme zvuk slyšeli poprvé. Nejenže je velmi slušný s přijatelnými basy (reproduktory jsou značky JBL), ale technologie Dolby Atmos navíc vytváří i trojrozměrný zvukový efekt, v němž si zvuk při poslechu přes sluchátka vychutnáte na maximum.
Displej má hezké parametry, ale podání obrazu je spíše průměrné a jeho lesklé provedení v kombinaci s dotykovým ovládáním znamená, že ho budete muset utírat opravdu často. Naopak touchpad je velmi povedený, s dobrou odezvou a přesný. Také klávesnice je funkční a s dobrým zdvihem, škoda jen že neobsahuje numerický blok. Start počítače trvá cca 6 sekund a jeho výkon je pro běžnou práci dostačující, ale na hry stvořen není.
Závěrem, anebo zhodnocení Lenovo
Lenovo v tomto zařízení odvedlo velký kus práce. Stačilo by přitom málo, aby bylo vše na výtečnou. Lenovo Yoga 730 je povedené zařízení 2v1, respektive 3v1 (notebook, tablet, a kreslící plátno). Při jeho otevírání a překlápění se však objeví další menší nedostatek, a to je hůře provedené jeho snadnější otevírání – uvítali bychom nějaký zářez na nehet či něco takového, aby se dal otevírat snadněji. Cena startuje na 24 tisících a je odvislá od vybavení a velikosti displeje.