GfK Temax Q2/2018: Telekomunikace a spotřební elektronika bodovala

graf rust

Trh s technickým spotřebním zbožím zaznamenal v České republice ve druhém čtvrtletí roku 2018 ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku nárůst na úrovni téměř 8 %. Na pozitivním vývoji se podílely zejména sektory telekomunikací, velkých domácích spotřebičů a spotřební elektroniky. V neposlední řadě se meziročně také mírně dařilo sektoru malých domácích spotřebičů a informačních technologií. Naopak negativní vývoj meziročně zaznamenaly sektory fota a kancelářské a výpočetní techniky.

Spotřební elektronika
Kategorie TV přijímačů a set-top boxů zaznamenala výrazný růst poptávky i tržeb v důsledku postupného přechodu na vysílání ve standardu DVB-T2. Dvouciferným růstem pokračovaly prodeje přenosných dokovacích reproduktorů s Bluetooth připojením a poptávka také meziročně rostla ve většině ostatních sledovaných audio kategorií. Tržby v kategorii kamkordérů zaznamenaly meziroční pokles, současně dále klesala i jejich průměrná cena.

Foto trh
Rostoucí poptávka byla zaznamenána po systémových kompaktech s Full-frame snímačem. Naopak negativní vývoj byl zaregistrován u zrcadlovek.

Informační technologie
Meziroční růst byl zaregistrován u počítačů (stolních i přenosných) a monitorů. Došlo také k dvoucifernému nárůstu segmentu 14 palcových přenosných počítačů. Naopak pokračuje pokles kategorie tabletů.

Telekomunikace
Rostla průměrná cena chytrého telefonu a také byl zaznamenán pozitivní vývoj nositelné elektroniky. Jako negativní trend se jeví klesající poptávka po klasických telefonech.

Kancelářská technika
Došlo k mírnému meziročnímu růstu průměrné ceny u segmentu pokročilých (advanced) laserových multifunkcí, který doprovázel také stabilní vývoj prodané hodnoty. Objem i hodnota prodejů meziročně klesaly téměř ve všech sledovaných segmentech inkoustových i laserových tiskových zařízení.

Velké domácí spotřebiče
Celkový trh velkých domácích spotřebičů pokračuje v solidním nárůstu. Nejdynamičtější kategorií jsou stále sušičky prádla, a dvouciferné meziroční navýšení prodejů zaznamenaly také chladničky a mrazničky. Mírný pokles obratu v řádu jednotek procent vidíme u varných desek a vestavných trub.

Malé domácí spotřebiče
U malých domácích spotřebičů byl zaznamenán solidní růst celkového trhu. U kategorií kávovarů a zubní hygieny byl zaznamenán rostoucí hodnotový vývoj a také vyšší ochota spotřebitelů investovat do produktů s vyšší průměrnou cenou. Došlo k viditelnému poklesu trhu u odšťavňovačů a kuchyňských robotů/mixérů.

Související články

Leave a Comment