Futuristický router se skvělým výkonem

Wi-Fi-router-NETGEAR-R6800

Routery při jejich instalaci již není nutné schovávat. Na trhu existují modely, které jsou nejen výkonné, cenově dostupné, dvoupásmové, ale navíc elegantní, a tak rozhodně nenaruší svým vzhledem design domovů či kanceláří.

To je i případ dvoupásmového Wi-Fi routeru Netgear R6800. Jeho předchůdce (R6400) se umístil na pátém místě ve velkém srovnávacím testu routerů standardu 802.11ac. Navíc za bezkonkurenční cenu, kdy další levnější byl až na 37. místě. Nabízí vysokorychlostní připojení dosahující až 1,9 Gb/s pro více než 20 zařízení současně. To znamená, že se hodí nejen do domovů, kde obslouží notebooky, počítače, tablety, smartphony, televizory, ale také může být vhodnou volbou do malých kanceláří, a to také díky své vestavěné výbavě. Nabízí totiž širokou řadou funkcí umožňujících snadnou správu a sdílení obsahu.

Tělo routeru R6800 je vyrobené z plastu, ale působí elegantním dojmem, což bylo dosaženo úhlovými liniemi v kombinaci s matnou černou povrchovou úpravou. Zařízení vypadá jako něco, co by se s trochou nadsázky dalo pilotovat. Jeho tři tlusté antény dodávají agresivní vzhled, který naznačuje, že Netgear v tomto případě nedělá kompromisy a chce zajistit co možná nejlepší příjem signálu. Pokud by vám antény přece jen vadily, lze je snadno odejmout a připojit extérní. R6800 váží 709 gramů a jeho rozměry jsou 183 x 285 x 62 mm. Vybaven je čtyřmi gigabitovými ethernetovými LAN porty a dvěma USB porty (1x USB 3.0, 1x USB 2.0), jež umožňují kabelem připojit k routeru širokou řadu multimediálních zařízení. Vychytávkou jsou stmívatelné LED diody, takže v potemnělé místnosti svým blikáním nemusí rušit.

Rychlosti a výbava R6800

Router je vybaven Wi-Fi standardem AC1900 a technologií Beamforming+ nabízející bezdrátové připojení dosahující kombinované teoretické propustnosti až 1,9 Gb/s, tj. 600 Mb/s v 2,5GHz pásmu a 1 300 Mb/s v 5GHz pásmu. Technologie Beamforming+ společně se třemi externími anténami a radiozesilovači zároveň poskytuje pokrytí i napříč velkými domácnostmi. Plynulé streamování i v případě připojení velkého počtu zařízení k síti zajišťuje kombinace QoS umožňující rozpoznání vlastností jednotlivých zařízení a aplikací a následné určení jejich priority v rámci síťového provozu a technologie Airtime Fairness eliminující prodlevy v případě připojení pomalejšího zařízení.

Wi-Fi-router-NETGEAR-R6800

Bezpečné připojení a sdílení obsahu umožňuje řada pokročilých bezpečnostních funkcí tohoto směrovače. Patří mezi ně nastavení osobního FTP serveru, podpora VPN umožňující zabezpečený vzdálený přístup, chráněný přístup k Wi-Fi (WPA/WPA2 – PSK), dvojitá firewall ochrana (SPI a NAT) i prevence před DoS útoky.

Při instalaci routeru jsme ocenili snadnou možnost učinit tak prostřednictvím mobilního zařízení. Aplikace Netgear genie navíc umožňující vzdálenou správu routeru a snadnou instalaci, aktualizaci, monitorování, kontrolu a opravu domácí sítě. Uvítali jsme i funkci Push ´n´ Connect pro snadné a rychlé připojení zařízení k síti. ReadyCloud USB Access potom umožňující bezdrátový přístup a sdílení obsahu uloženého na externím USB disku z jakéhokoli zařízení v domácí síti. Zamilovali jsme si i funkci ReadyShare Vault, která automaticky zálohuje změny provedené ve všech počítačích v domácí síti do externího USB disku připojeného k routeru.

Závěrem a zhodnocení Netgear R6800

Práce s routerem není oříškem, a tak s automatickou volbou by ji měl zvládnout i běžný uživatel. Stále je však k dispozici i manuální režim konfigurace. Co nás však velmi potěšilo, byl jeho výkon. Ten je fantastický a po správném umístění do středu domácnosti či domu, dokáže dodávat signál i v jeho odlehlejších místech – pokud není svou rozlohou velikosti fotbalového hřiště. Směrovač R6800 dokáže také provádět automatické aktualizace, což může být vítané (lze to však zakázat). S cenovkou 3 200 Kč je to velmi vhodná volba v poměru cena/výkon a navíc získáváte možnost odmontovat antény a připojit extérní a jako bonus užít si jeho futuristický vzhled.

Související články

Leave a Comment