E-shopy se v letošním roce obávají o kvalitní logistiku

ecommerce

V loňském roce se podařilo zvýšit obrat 80 % všech e-shopů, které působí na českém trhu. Jejich provozovatelé jsou navíc velmi optimističtí také směrem k letošnímu roku, kdy další růst očekává 91 % z nich. Více firem se bude soustředit na maximalizaci zisku, stejně jako na zvýšení známosti značky. Obavy panují z kvality logistiky nebo nedostatku personálu.

Ankety, která je pořádána již šestým rokem, se letos zúčastnilo 122 e-shopů. Zhruba každý pátý patří mezi lídry svého segmentu, dalších skoro 30 % respondentů mezi 3 největší e-shopy. „Na trhu e-commerce stále panuje velmi optimistická nálada. V době pokračujícího růstu většina e-shopů zvyšuje tržby a dokáže dobře reagovat i na aktuální trendy, jako je přesun nakupujících na mobily,“ vysvětluje Jan Penkala, CEO konzultační společnosti ACOMWARE.

Zvýšení tržeb za minulý rok potvrzuje 80 % e-shopů, jedna čtvrtina pak dokonce dosáhla růstu vyššího než 40 %. Významně přitom stoupá podíl mobilních nákupů. Předloni tvořily tržby z mobilních přístrojů více než 15 % jen u jedné třetiny e shopů, loni to bylo již u 65 % všech prodávajících. Pět procent e-shopů dokonce potvrzuje, že jim mobilní zařízení přinášejí přes polovinu všech tržeb.

Pokud jde o rok 2018, e-shopy jsou podobně optimistické jako loni. „Růst očekává celých 91 % z nich. Navýšit obrat o více než 20 % plánuje téměř polovina e-shopů,“ říká Penkala. Právě zvýšení obratu také vévodí cílům internetových obchodů na letošní rok. „Přáním řady e-shopů je též zvýšit známost své značky. Je zde vidět posun oproti minulosti, kdy byly pro řadu médií alfou a omegou úspěchu výkonnostní kanály online marketingu,“ vysvětluje Penkala. Téměř 40 % e-shopů plánuje maximalizovat zisk, což je v tomto případě téměř dvojnásobek oproti loňsku.

Podle odborníků je nepravděpodobné, že by letošním plánům na další zvyšování obratů a podílů celé e-commerce na maloobchodních prodejích stálo něco v cestě. „Růst je stabilní a bude pokračovat. Čeho se e-shopy bojí a co má reálné základy, je především kvalita logistiky nebo úzký tým lidí. Oba tyto faktory mohou růst u některých e-shopů přibrzdit,“ uzavírá Penkala. Nedostatek kvalifikovaného personálu je konkrétně problémem téměř v jedné třetině e shopů.

Související články

Leave a Comment