Chytré odemykání dveří smartphonem

Danalock

Ztracené či doma zapomenuté klíče za zabouchnutými dveřmi nevěstí nic dobrého. Ve většině případů, pokud nemáte rezervní či není v okolí někdo jiný, který ho má k dispozici, to znamená volat zámečníka. Už však nemusí. Chytrá zařízení pronikla i do tohoto segmentu a bez nutnosti provádět náročné stavební či technické úpravy vás klíčů mohou zbavit, a navíc život zpříjemnit.

Dům, kancelář či jiný objekt, který je zapotřebí chránit zámkem není nutné odemykat klíčem. Díky chytrému zámku Danalock V3 (ve své třetí verzi) ovládanému přes Bluetooth lze tohoto efektu dosáhnout bez nutnosti vkládat klíč. A to buď přiblížením k zámku zařízením s Bluetooth (například smartphone, tablet či dalšími podporovanými zařízeními) na několik desítek centimetrů, prostřednictvím aplikace, anebo udělením dočasného nebo trvalého přístupového kódu v SMS nebo e-mailu. Díky tomu například návštěva nemusí čekat před dveřmi, než dorazí někdo s klíčem. Problémy něčí ani to, pokud by náhodou v chytrém zámku došly baterie – zevnitř je otočný knoflík a zvenku lze stále použít klíč. Napájení je řešeno prostřednictvím čtyř kusů výměnných baterií CR123 3 V / 1,35 A (jsou součástí balení), které postačují na 9 tisíc cyklů odemčení/zamčení a stav baterií je zobrazen v aplikaci, přičemž nechybí notifikace upozornění na jejich nízkou kapacitu – 30, 20, 10 %.

Vložka, zámek a appka

Chytrý zámek je velmi kompaktní, jeho rozměry jsou 65 x 60 mm a hmotnost 200 g. Kryt celého zařízení je vyroben z eloxovaného hliníku, a tak působí elegantním dojmem. Danalock disponuje nejvyšším stupněm zabezpečení prostřednictvím šifrovacího algoritmu AES 256 a je kompatibilní s platformou Bluetooth Smart. Velkou výhoda spočívá v tom, že ho lze instalovat do veškerých dveří – jediné co je nutné ve dveřích vyměnit, je cylindrická vložka, což je otázka několika málo minut. Danalock navíc vypadá velmi elegantně.

Ke zprovoznění chytrého zámku jsou zapotřebí tři součásti – Danalock, speciální cylindrická vložka (není součásti balení a je nutné ji dokoupit zvlášť) a smartphone, tablet či jiné zařízení s aplikací. Vložka pro chytrý zámek je certifikována (může se pochlubit třídou bezpečnosti 6 podle DIN EN 1303, tedy tou nejvyšší možnou), má nastavitelnou délkou, která je speciálně určena pro montáž s chytrými zámky Danalock. Padne do každých dveří. Odebráním a kombinací jednotlivých segmentů lze totiž přizpůsobit její délku tak, aby co nejlépe odpovídala původní vložce ve dveřích. Z vnitřní strany dveří lze nastavit délku vložky pomocí až 4 ocelových rozpěrek. K vložce Danlock jsou k dispozici tři klasické klíče, které nelze bez bezpečnostní karty duplikovat. Po výměně vložky zbývá pouze nasadit chytrý zámek. Montáž je opět snadná, a to i díky detailnímu návodu, který ukazuje krok za krokem jak na to. Celou instalaci by tak měl zvládnout prakticky každý.

Danalock v praxi – otevírání bez klíčů

Zprovoznění je potom už snadnou záležitostí. Do chytrého telefonu (buď s iOS, nebo Androidem) se nainstaluje aplikace. A slouží k obsluze zámku, a to dokonce nejenom jednoho. Uživatel má možnost udělovat tři různé úrovně přístupů – neomezený, časově omezený s opakováním či časově omezený. K jednomu zámku může mít přístup až 100 uživatelů, což se může hodit například v kancelářích a jiných místech s vysokou frekvencí vstupů. Zámek je možné nechat automaticky odemknout příchodem k němu (Auto-Unlock), nebo nutností stisknout tlačítko v aplikaci. Samotná aplikace si vede i statistiky – monitoring všech příchodů, odchodů atd. K dispozici je i funkce pro automatické uzamykání po určité době, což se jistě hodí všude tam, kde jsou v dosahu děti.

Závěrem, aneb zhodnocení Danalock

S Danalock je možné dovolit si zapomínat klíče a přestat hledat ty správné. S chytrým zámkem je totiž už není nutné řešit. Propojí se s chytrým mobilním telefonem a odemknout bude možné jedním stiskem v aplikaci, dotykem zámku nebo udělení povolení zasláním kódu do jiného telefonu. Danalock pracuje, tak jak jeho tvůrci slibují. Výhodou je snadná možnost, nevýhodou vyšší pořizovací cena – chytrý zámek stojí 4 000 Kč + cylindrická vložka 1 600 Kč. Zabezpečení jediných dveří prostřednictvím Danalock tak vyjde na 5 600 Kč, a to není zrovna málo.

Související články

Leave a Comment