Češi mají zájem o zařízení pro chytrou domácnost

RESELLER CHANNEL NETWORK NEWS

Podle průzkumu agentury Stem/Mark, který si před Vánoci nechala vyhotovit společnost Cleverlance, uvažuje zhruba polovina Čechů o možnosti pořízení prvků chytré domácnosti. Zájem o chytrou domácnost mělo přesně 46,8 % respondentů. Přibližně desetina dotázaných už ale nějaká zařízení chytré domácnosti v minulosti vyzkoušela.

O chytrou domácnost projevili bezprostředně zájem ve větší míře muži (56,8 %) než ženy (36,5 %). Ženy celkově byly skeptičtější i v pohledu na funkčnost současných domácích systémů internetu věcí. Přesně 29,8 % žen považovalo současné dostupné prvky chytré domácnosti za prozatím příliš nespolehlivé. Stejný názor mělo jen 19,4 % mužů.

Jiří Voldán executive director for solutions delivery v Cleverlance k výsledkům průzkumu podotýká: „Stoupající zájem a poptávku lidí po technologiích internetu věcí a chytré domácnosti vnímáme i na našich firemních zákaznících. Řešení postavená na IoT jsou v současné době mnohem poptávanější, než v minulých letech.“

V současné době má určité zkušenosti s fungováním chytré domácnosti jen 11,2 % respondentů, kteří nějaká zařízení IoT už využívají, nebo je alespoň v minulosti vyzkoušeli. Nejaktivnější skupinou jsou v tomto případě mladí lidé do 29 let. Zařízení do chytré domácnosti vyzkoušelo, nebo používá 13,7 % z nich. Velice silnou skupinou se ukázali také středoškoláci. Z těch má zkušenosti s chytrou domácností 15,7 %.

„Vysoký zájem o různá technická řešení chytré domácnosti ve skupině středoškoláků si vysvětlujeme zejména tím, že velká část technicky založených lidí má právě tento druh vzdělání. Jsou to lidé, kteří se elektronikou velice často zabývají i v pracovním životě.“ dodává k výsledkům Jiří Voldán.

Související články

Leave a Comment