Bezpečné kilometry ve dne i v noci

Silnice neslouží k závodění, vyříkání si malicherností a ani k ukázání, jak má kdo velké ego. I přesto se denně setkáváme s agresivními a neukázněnými řidiči. Není tedy divu, že za okny automobilů se stále více objevují autokamery. Ty slouží nejen k nahrání silničního provozu, ale mohou pomoci usvědčit bezohlednost a případně i přestupky řidičů.

Na českém trhu je široká řada autokamer. Nedávno k nim přibyl i model C9 značky Lamax. Toto zařízení má pomoci řidičům absolvovat bezpečnější kilometry ve dne i v noci, ovládat ho lze hlasovými povely, a to nejen v angličtině, ale také v češtině. Záznamy natáčí v rozlišení až 2K s širokým úhlem záběru a nočním režimem. Autokamera Lamax C9 má kompaktní rozměry a je pogumovaná – jen tak nevypadne z ruky při manipulaci.

Širokoúhlý záběr
Již z těchto vlastností vyplývá, že jde o pokročilou kameru do auta, která zároveň oplývá i chytrými funkcemi, mezi které patří třeba upozornění při opouštění jízdního pruhu (LDWS), kdy zvukem, či obrazem upozorní při přejíždění z pruhu do pruhu (lze zapnout od určité rychlosti). Vítaná je i funkce varování před úsekovými i pevnými radary, vše kompletně v češtině. Databáze radarů se navíc rozšiřuje průběžnými aktualizacemi a v současnosti je k dispozici pro více než 37 zemí Evropy. Hlavně na delších cestách řidiči nejspíš ocení také zvukové i obrazové upozornění na překročení rychlosti, hlídané GPS signálem. Rozlišení 2K, tedy 2 560 x 1 080 pixelů nabízí dostatečně detailní obraz třeba na určení případného viníka nehody. Tuto kvalitu videa kamera zvládá při rychlosti 30 snímků za vteřinu a širokém úhlu záběru 150°.

O kvalitu záběrů (ukládá se do souborů MP4) se kromě samotné optiky stará také funkce WDR (Wide Dynamic Range), která znamená dostatečně široké dynamické pásmo na to, aby kameře nepřekáželo časté střídání světel a stínů a aby i v ne právě ideálních podmínkách dokázala natáčet dostatečně průkazné video. Ovládání autokamery Lamax C9 zajišťuje 2,7palcový TFT displej, jehož menu si lze nastavit do deseti jazyků, včetně češtiny. Nabíjecí držák napevno instalovaný do auta zase umožňuje snadnou a rychlou instalaci kamery na čelní sklo před každou cestou a zároveň zajišťuje pevné uchycení kamery, aby při nehodě nedošlo k jejímu vychýlení.

Nekonečné úložné zařízení
V kameře navíc nikdy nedojde paměť, protože zařízení v případě jízdy jede nonstop a nejstarší záběry se v něm automaticky přemazávají záběry novými – tedy kromě záběrů vyhodnocených jako potenciální důkaz při nenadálé situaci (jsou takto uživatelem označené). Ty lze proti přemazání uzamknout buďto manuálně, nebo k jejich uzamčení dojde automaticky, a to díky G-senzoru, jenž umí sám rozpoznat náraz. K ukládání slouží microSD slot (autokamera nemá vlastní paměť) a vložit do ní lze kartu o maximální kapacitě 64 GB. Kapacita baterie činí 150 mAH, takže ani při krátkodobém výpadku přísunu energie – putuje přes dodaný kabel (na výběr buď varianta zakončená USB konektorem či do autozapalovače) se není nutno obávat, že by kameře okamžitě došel dech. Musíme dodat, že GPS modul je přítomen v držáku, a tak mu je nutné zajistit napájení. Pokud tak jeden z kabelů je připojen do něj, potom při zacvaknutí kamery dojde automaticky k napájení i autokamery.

Závěrem, aneb zhodnocení autokamery Lamax C9
Autokamera Lamax C9 nabízí vše, co by od tohoto produktu řidič očekával. Záznam je kvalitní (a to i v noci), úhel záběru 150° pojme oba jízdní pruhy i okolí silnice a navíc ukazuje, datum, čas i rychlost, jakou jste jeli (díky zabudované GPS). Chytrou funkcí je plán odpočinku, upozorňující včas na to, že je na čase zastavit a dopřát si pauzu. Stále rostoucí databáze radarů vás upozorní na místa, kde a kdy je dobré sundat nohu z plynu, nebo kde si dát pozor na křižovatky s rozpoznáním jízdy na červenou. Výhodou je, že Lamax C9 v případě nouze můžete využít i jako fotoaparát či kameru. Cena autokamery startuje na hranici 4 000 Kč, a to není vůbec špatné.

Související články

Leave a Comment