Bezdrátový gamepad pro PC i Android

Pořídit gamepad pro počítač či zařízení se systémem Android? Nebo pro každý zvlášť? Od teď to bude jedno. Na trhu se totiž nově objevil velmi schopný duální herní ovladač, který díky svému multiplatformnímu řešení pracuje na obou zařízeních. Všichni častí, ale i příležitostní hráči si tak mnohem lépe mohou vychutnat své gamesy.

Americká společnost SteelSeries uvedla na trh zajímavou věcičku. Stratus Duo je nejnovější multiplatformní ovladač standardní velikosti. Hráči mohou využít tři možnosti připojení – standardně přes kabel, bezdrátovou 2,4GHz sítí s funkcí plug-and-play (je dodávaný s bezdrátovým přijímačem), nebo prostřednictvím Bluetooth. Posledně jmenovaná možnost připojení je určena pouze pro Andorid, na což je zapotřebí brát zřetel. Důvod je ale jasný, ba přímo praktický. Při hraní mezi chytrým telefonem se systémem Android a počítačem lze použít přepínač bezdrátového režimu na zadní straně a pokračovat ve hraní namísto nutnosti znovu navázat spojení s Bluetooth nebo vypnout Bluetooth ve smartphonu.

Kvalitní jedna báseň
Gamepad SteelSeries Stratus Duo je vyrobený z odolných materiálů. Jeho barva je temně černá. Plastová skořepina nevrže a ani se nijak nekroutí. Úchyty a kontury byly navrženy tak, aby padl do rukou každému (i lidem s menšími prsty) a všechna tlačítka, spouště a další ovládací prvky jsou umístněné tak, že jsou snadno na dosah. Rozměry gamepadu jsou 150 x 110 x 63 a hmotnost činí 245 gramů.

SteelSeries Stratus Duo je vybaven dvojicí analogových joysticků s plynulým chodem a minimální mrtvou zónou. Rozložení tlačítek poskytuje pohodlí i při dlouhodobém hraní a odpovídá těm z PlayStation. Všechny ovládací prvky jsou také odolné. Gamepad navazuje na design modelu Stratus XL a vylepšuje jej o nové uložení tlačítek včetně magnetických senzorů, které zdokonalují plynulost a přesnost chodu.

Na jedno nabízí 20 hodin non-stop hraní
Plně nabitý ovladač vydrží pracovat až 20 hodin. O to se stará vestavěná lithium-iontová baterie, která se nabíjí prostřednictvím standardního USB kabelu (součástí balení je micro USB kabel o délce 1,8 m). SteelSeries Stratus Duo lze dobíjet samozřejmě i během hraní. Ovladač podporuje tisíce her určených pro gamepad ve Steam knihovně a otevírá prostor pro režim Steam Big Picture a aplikaci SteamLink.

K dispozici je také volitelné příslušenství SteelSeries SmartGrip. Tento nastavitelný držák (stojí 250 korun) mobilního telefonu lze snadno upevnit na ovladač, a tak hrát velmi pohodlně na cestách, bez nutnosti řešit nějak držení, respektive upevnění mobilního telefonu, aby na něj bylo vidět. Hráči, kterým je běžné dotykové ovládání na tabletech a mobilech málo, tak získají několik výhod najednou.

Chybičky se najdou
K ovladači máme však dvě výtky. I přestože je dostatečně velký, neumožňuje do sebe uložit již zmíněný bezdrátový přijímač, což je škoda, především pokud ho majitel bude brát na cesty. Navíc, když už je SteelSeries Stratus Duo připojen k počítači, uvítali bychom možnost používat ho k jeho alespoň částečnému ovládání. To bohužel nejde, a tak se musí používat standardní periférie. A poslední výtka směřuje k vibracím. Ty nečekejte, ovladač je totiž neumí. Sice tak nedochází ke spotřebování energie baterie, ale v dnešní době tato funkcionalita je prostě očekávaná.

Závěrem, anebo zhodnocení SteelSeries Stratus Duo
Pokud hraní na Androidu či PC myslíte vážně, pak SteelSeries Stratus Duo je velmi vhodné zařízení. I po několika hodinách hraní z něj nebolí ruce ani prsty, a ani mozolů se bát nemní třeba. V případě hraní mobilních her poskytne pohodlnější ovládání než na dotykovém displeji, zatímco pro připojení k počítači není potřeba instalace žádného softwaru. SteelSeries Stratus Duo lze pořídit za 1 500 Kč.

Související články

Leave a Comment